V této sekci naleznete turistické tipy pro letní i zimní turistiku. Tipy pro cyklisty, turisty, doporučení na dovolenou s dětmi, interaktivní mapy, přírodní zajímavosti, hrady, tvrze a zámky na Šumavě a v Pošumaví.
Mezi doporučené aktivity patří pěší turistika, cykloturistika, běžky a sjezdové lyžování, vodáctví na Otavě a Vltavě, rodinné výlety i poznávací turistika
Region Šumava lze územně rozdělit do základních turistických oblastí: Nýrsko, Hamry a Královský Hvozd, Železná Ruda a Železnorudsko, Prášily a Srní, Šumavské pláně - Modrava, Kvilda, Borová Lada. Další oblastí je Kašperskohorsko, Údolí Otavy – Rejštejn, Dlouhá Ves, Sušicko.
Mnoho turistických možností nabízí oblast Javorníka, Zadov, Churáňov, Stachy, Vimpersko a Boubín, oblast Volary, Stožec, Lipensko a Krumlovsko
V regionu Šumava se nacházejí jezera, prameniště potoků a řek a jejich horní toky, slatě, pláně a lada, lesy a bezlesí, kamenná moře.
Turista se může bydat po stopách dřevařství na Šumavě, šumavského sklářství a skláren, po zaniklých osadách i do oblastí dřívejšího hraničního pásma.
Hrad Velhartice byl založen na přelomu 13. a 14. století na skalním ostrohu, obtékaném říčkou Pstružnou. Tento hrad si patrně jako rodové sídlo pánů z Velhartic počal stavět Bušek starší z Velhartic, hrad dostavoval Bušek mladší, oba byli věrní a oblíbení komorníci Karla IV.
Pozapomenutá kulturní památka ze 14. století zapsaná na Seznamu ohrožených nemovitých památek. Zámecký areál je celoročně přístupný, komentované prohlídky, akce.
Původně renesanční dům, ve kterém bydlíval zástavní držitel hradu Kašperka, tajemník krále Ferdinanda I., královský rada a místokancléř českého království, Jiří z Lokšan.
Expozice je instalována v původních prostorách krypt, dnes nazývaných katakomby, a jezuitského gymnázia. Vypráví návštěvníkům příběh barokních jezuitských Klatov.
Základy jezuitského chrámu byly položeny roku 1656, staviteli byli Dominik Orsi a Carlo Lurago. Tři portály v čele kostela jsou dílem Kiliána Ignáce Dienzenhofera.
Byl postaven krátce po založení města, v druhé polovině 13.století. Po roce 1685 byl na oltář umístěn obraz Panny Marie Klatovské, spojený se zázrakem Panny Marie.
Klášter s kostelem ze 14. století, vypleněný za husitských válek a obnovený po třicetileté válce. Roku 1786 byl objekt předán k užívání gymnáziu. V současné době Regionální centrum sociální integrace a celoživotního vzdělávání.
Kostel charakteristický svým šindelovým pokrytím postavený v letech 1824 – 1826 na místě dřevěné kaple Panny Marie Růžencové, která zde stávala od roku 1761.
Prvním zdejším svatostánkem byla kaple Panny Marie, postavená v roce 1714 na místě, kde se do té doby sloužila mše svatá pod širým nebem. Ta však již nemohla stačit. Její přestavbou začal vznikat v roce 1724 kostel.
Jedna z nejvýznamnějších památek rané středověké architektury v jihozápadních Čechách – trojlodní bazilika sv. Mikuláše z počátku 14. století. Kaple sv. Anny, historický hřbitovní areál.
Kostel sv. Mikuláše byl postaven v raně gotickém stylu v roce 1350 a v roce 1384 byl obsazen vlastním farářem. Později byl zničen a znovu opět postaven.
Poutní kostel Panny Marie Sněžné byl vystavěn na jižním okraji města v novorománském slohu v letech 1850 - 1867 v sousedství kaple Grantl se zázračným obrazem Panny Marie Klatovské. Tradice mariánských poutí je živá dodnes.
Zřícenina kdysi rozsáhlého hradu Prácheň, který v roce 1315 zde vystavěl Bavor III. ze Strakonic. Nedaleko se nachází kostel sv. Klimenta - devátý křesťanský kostelík v Čechách, zřejmě vysvěcený samotným Metodějem.
Vrchol s vyhlídkovou věží se nachází se 7 km jižně od Prášil. Známý cíl turistů a cykloturistů návštěvníkům nabízí za dobrého počasí nádherný výhled prakticky na celou Šumavu a Bavorský les i Alpy.
K náboženským obřadům byla využívána do konce 19. století a navštěvovalo ji údajně až 200 věřících. V současné době (2018) je synagoga zchátralá, nová majitelka podniká kroky k rekonstrukci a přeměně na kulturně-historické centrum.
Starou vodní tvrz na zámeček v dnešní podobě přestavil hrabě Prokop Krakovský z Kolowrat roku 1729. Zámek důkladně opravil v barokním slohu, ale původní renesanční ráz stavby setřen nebyl.
Tvrz byla postavena ve druhé polovině patnáctého století jako centrum malého panství. Později byla renesančně a barokně upravena, ale většina slohových prvků zanikla při úpravách v devatenáctém století.
V roce 1892 byla zahájena na místě vyhořelého původního kostela výstavba kostela nového, kamenného, podle vzoru novogotického kostela v Knížecích Pláních.
Nýrský židovský hřbitov leží asi 1 km jižně od nádraží, na kopci, který se dříve nazýval „Lohe“. Židovská obec v Nýrsku údajně hřbitov založila v 15. stol., ale doložen je teprve od první poloviny 18.století.
Kaple z roku 1696 postavená na místě chalupy v níž žili manželé Hirsperkovi a přechovávali tam obraz Panny Marie, která se stala zdrojem zázraku v roce 1685.
Původně gotický kostel z první poloviny 14. století byl počátkem 18. století barokně přestavěn. Na faře působil budoucí arcibiskup pražský a kardinál Miloslav Vlk.
Farní a poutní kostel 7 km severovýchodně od Kašperských Hor je výraznou dominantou šumavského podhůří. Původně románsko gotická stavba byla v letech 1736 – 1739 radikálně přebudována a upravena do dnešní barokní podoby.
Místo Hauswaldské kaple nedaleko Srní je opět přístupné i pro postižené občany přicházející, či přijíždějící na invalidním vozíku s vírou v uzdravení, tak aby byl dovršen onen zázrak, ke kterému sem v minulosti přicházeli lidé.
Zřícenina hradu třináct kilometrů na jihozápad od Klatov. Spolu s přilehlým zámkem a komplexem staveb v podhradí je dnes spravována Galerií Klatovy / Klenová.
Kostel postavený v roce 1373 jihozápadně od Velhartic. Údajně je místem děje pověsti ztvárněné v Erbenově v baladě Svatební košile a dalších záhadných jevů.
V Kašovicích se nachází dvě historické zajímavosti. První z nich je zřícenina tvrze, která se nachází na návrší v bývalém modřínovém lesoparku nad vsí.
Zřícenina hrádku na strmém vrchu nad řekou Úhlava, 1,5 km od Švihova. Stará Úhlava - přírodní památka vzniklá při regulaci toku řeky Úhlavy, ohrožené druhy rostlin a živočichů.
Kostel zasvěcený svatému Vavřinci leží na mírném návrší. Je obklopen hřbitovem. Kostel stojí na kopečku nad říčkou Pstružnou na místě bývalé rýžovnické osady Vzduny.
Kostel Zvěstování Panny Marie, je románského původu. Byl postavený již na sklonku 12. nebo začátkem 13. století. Původní stavba tohoto kostela byla gotická.
Od Kubovy Hutě přes Zátoň, Lenoru až ke Stožci byla v předválečných letech 1937–1938 vybudována linie bunkrů, tzv. řopíků, které měly odrazit první útok nepřítele.
Zaniklá obec na Domažlicku v těsné blízkosti hranice s Bavorskem s postupně obnovovanými základy budov. Informační tabule o životě místních obyvatel i Železné oponě, která znamenala konec obce.
Na Mařském vrchu u obce Svatá Maří poblíž Vimperka je unikátní stavba svého druhu - rotunda s kaplí sv. Václava s přistavěnou hranolovou vyhlídkovou věží. Kamenné moře.
Velhartice si uchovaly svébytný a působivý charakter malého agrárního pošumavského městečka se zvlněnou hladinou střech, stoupající od jihu z údolí Pstružné severním směrem k pomyslnému horizontu.
Památník symbolizuje historii a tradici místní krajiny Královského hvozdu, jež byly utvářeny generacemi obyvatel společnou prací po staletí v proměnách života ve spojení s lidskými osudy těch, kteří zde žili a žijí.
Most postavený v 30. letech 20 století zpřístupňuje do té doby špatně dostupnou oblast Paští. Samonosný železobetonový oblouk je vklenutý na obou březích Otavy do skály.
Zaniklá obec v Českém lese, v blízkosti bavorské hranice. Před válkou téměř 1000 obyvatel. Nyní samota, pietně upravený hřbitov, nově postavená kaplička.
Polorozpadlý statek na samotě uprostřed krásných luk s nádhernými výhledy nedaleko Čachrova. V letech 1991 - 1994 zde žil a zřejmě i vraždil doživotně odsouzený vrah Ivan Roubal.
Malíř skla Andreas Hartauer se zapsal se do podvědomí zdejších obyvatel svou písní "Tief drin im Böhmerwald", známou pod českým textem "Tam v krásné Šumavě"
Popis trasy pro pěší, cyklisty i lyžaře k pramenu Studené Vltavy, na rozhlednu na Haidelu s alpskou vyhlídkou a do zaniklé obce Leopoldsreut, s kostelíkem sv. Jana Nepomuckého.
Roklanská chata byla vybudována v letech 1935–1936 v blízkosti Roklanské hájenky z poloviny 19. století. Šlo o nejvýše položené trvale obývané stavení na Šumavě, známé z románů Karla Klostermanna.
Světově proslulá sklárna vyrábějící luxusní secesní sklo fungovala do roku 1939. Secesní vila rodiny Spaunů z roku 1904 od významného architekta vídeňské secese Leopolda Bauera.
Staré stezky přes Šumavu nebyly významné jen z hlediska obchodu a cestování. V neposlední řadě plnily nezastupitelnou úlohu v oblasti pohybu myšlenek a výměny kulturních hodnot.
Zaniká obec Ober Dürnbrunn a Unter Dürnbrunn. Dodnes stojící kaplička Panny Marie je nejvýše položenou kapličkou na české straně Šumavy, jde o zmenšenou kopii zbořené Hauswaldské kaple u Srní.
Téměř zaniklá obec 7 km západně od Nýrska. Bývalá královácká rychta. Z původně významné obce zůstalo pouze několik chalup, jde o součást obce Chudenín.
Mezi téměř zapomenuté stránky historie Šumavy patří podnikatelské úsilí kašperskohorské rodiny Watzlawicků a jejich podniku Bohemia-Werke. Tato továrna se v první polovině 20.století stala největším průmyslovým podnikem města Kašperských Hor a celého okolí.
Už od 2. poloviny 16. století byl Švihov střediskem Židů z širokého okolí. Byla zde honosná synagoga z roku 1783, matrika a židovská škola, do níž chodily děti z jedenatřiceti obcí.
Na hřbitově se nachází hodnotný soubor barokních, klasicistních a novodobých náhrobků. Márnice pietně upravena na památník židovských obětí nacismu ze Čkyně a okolí.