Návrší Baldov je známé vycházkové místo vzdálené necelé 3 km vzdálené od centra Domažlic.

Z vršku je nádherný rozhled do okolí, na město i Český les.

Na baldovském návrší stojí ve stínu lip barokní šestiboká kaple Nejsvětější Trojice z 18. století.

V těsném sousedství je vystavěn národní památník slavné husitské bitvy z 14. srpna 1431 u Domažlic. Když křižáci uslyšeli zpěv husitů, bez boje utekli a papežský prelát kardinál Cesarini při svém útěku ztratil klobouk.

Základna (podstavec) památníku je z roku 1931, má tvar kvádru. Na podstavci jsou uvedeny letopočty a názvy vítězných husitských bitev. K vybudování 18 m vysokého památníku – rozhledny však už nedošlo a na místě více než 80 let zůstala pouze základna.

V roce 2015 byl klatovským sochařem Václavem Fialou na základně odhalen nový pomník - kalich o hmotnosti 50 tun a výšce 6 metrů.

6. července 2017, tedy na výročí 602. let od upálení Mistra Jana Husa v Kostnici se na vrchu Baldov u Domažlic konala netradiční slavnost – „Pozvání na kávu“. Klatovský sochař Václav Fiala totiž objevil v podstavci pomníku základní kámen se schránkou z roku 1931. Obsah schránky byl dán k prozkoumání do Horšovskotýneckého muzea. Kromě dobových předmětů v něm byla i listina, ve které jsou uvedeny podrobnosti o stavbě základů pomníku a plánech na další dostavbu památníku.

6. července 2017 byla tato schránka slavnostně uložena do základního kamene, který byl z podstavce vyňat a je umístěn před památníkem.

Jak se tam dostaneme:

Z centra Domažlic vede na Baldov zeleně značená Sochařská naučná stezka. Od okraje Týnského předměstí nás čeká na 1,5 km celkem 7 zastavení. Celkem po zelené značce 3 km (možno se autem přiblížit až na Týnské předměstí a centru tak zkrátit na polovinu).

Jinou možnost je po žluté značce/cyklotrase z Luženiček.

Text: ŠumavaNet.CZ
Foto: Jiší Strašek, ŠumavaNet.CZ


Mapa

Reklama – Google

Reklama

Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Rekreační středisko Rybník, Český les
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Nakladatelství a vydavatelství. Pohlednice, leporela, kalendáře, propagační materiály. (*I)
Penzion a restaurace ideální pro lyžaře, cyklisty, turisty a rodiny s dětmi. Velká oplocená zahrada, dětské a sportovní hřiště.

Reklama – Google