Jednou z dominant Všerubského průsmyku je impozantní poutní kostel sv. Anny na vrchu Tanaberk (515 m n.m.). Zvláštností této církevní stavby je zajisté její kruhový půdorys, připomínající stupňovitou rotundu s přistavěnou čtvercovou zákristií a kostelní věží. Původně stály na kruhové střeše kostela pískovcové sochy, ale bohužel, vandalové si jich povšimli…

Dne 25. 7. 1703 zde nemocný varhaník Pojer ze Všerub spatřil záhadnou záři a následně došlo k jeho zázračnému uzdravení. Na výraz vděku zde nechal postavit dřevěnou kapli. Došlo zde prý k mnoha zázračným uzdravením. Kapli nahradil poutní kostel, postavený mezi lety 1712-1717 klatovským stavitelem italského původu M.A.Gilmettim.

V těsné blízkosti kostela objevíme pozůstatky bývalé školy, hostince a známky pořádání církevních poutí a táborů pro věřící děti. Na stěně kostela nalezneme informační tabuli s historií tohoto poutního místa a nedaleko stojící rozcestník turisticky značených cest a cílů.

Z vrchu Tanaberk je nádherný výhled na západní část Šumavy a pohoří Hoher Bogen v sousedním Bavorsku. Bohužel, přes vzrostlé stromy neuvidíme Všerubský průsmyk, Český les se svojí dominantní horou Čerchov (1041,8m n.m.), pohoří Haltrava a také severně ležící vrchovinu Branišovského hvozdu s rozhlednou na vrchu Koráb (772,9 m n.m.).

A jak se na Tanaberk dostaneme?

Nabízí se zajímavá trasa z kdyňského náměstí po zelené značce KČT směrem na Brnířov a na Novou Ves. Zde se za jasného počasí otevře nádherný výhled na panorama Šumavy a Českého lesa a nenápadná tabulka nás upozorní, že se právě nacházíme na rozvodí Černého a Baltického moře.

V Nové Vsi se napojíme na červenou značku, která nás povede přes vrch Ráj a samotu Pranty přímo na Tanaberk (asi 6,5 km).

Zpátky do Kdyně se můžeme vrátit po červené na obec Brůdek, dále po silnici č. 184 do Prapořišť a Kdyně nebo se od kostela sv. Anny vrátíme po červené na vrch Ráj, odtud po žluté na sousední kopec Čepice, do Prapořišť a do Kdyně. Popsané i ostatní cesty jsou velice dobře schůdné a značené místním odborem KČT ve Kdyni.

Příjemnou cestu a nádherné počasí přeje Lubomír Zlámal, KČT Kdyně.


Mapa

Reklama – Google

Reklama

Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Ekonomický software Altus Vario pro živnostníky, obchodníky, malé i střední firmy a organizace.
Stylový pension na klidném místě nedaleko centra, vinotéka s posezením, letní terasa, kolárna, lyžárna, parkování. (*I)

Reklama – Google