V této sekci naleznete turistické tipy pro letní i zimní turistiku. Tipy pro cyklisty, turisty, doporučení na dovolenou s dětmi, interaktivní mapy, přírodní zajímavosti, hrady, tvrze a zámky na Šumavě a v Pošumaví.
Mezi doporučené aktivity patří pěší turistika, cykloturistika, běžky a sjezdové lyžování, vodáctví na Otavě a Vltavě, rodinné výlety i poznávací turistika
Region Šumava lze územně rozdělit do základních turistických oblastí: Nýrsko, Hamry a Královský Hvozd, Železná Ruda a Železnorudsko, Prášily a Srní, Šumavské pláně - Modrava, Kvilda, Borová Lada. Další oblastí je Kašperskohorsko, Údolí Otavy – Rejštejn, Dlouhá Ves, Sušicko.
Mnoho turistických možností nabízí oblast Javorníka, Zadov, Churáňov, Stachy, Vimpersko a Boubín, oblast Volary, Stožec, Lipensko a Krumlovsko
V regionu Šumava se nacházejí jezera, prameniště potoků a řek a jejich horní toky, slatě, pláně a lada, lesy a bezlesí, kamenná moře.
Turista se může bydat po stopách dřevařství na Šumavě, šumavského sklářství a skláren, po zaniklých osadách i do oblastí dřívejšího hraničního pásma.
Podívejte se, jak vypadala bývalá tvrz v Janovicích a přečtěte si o příslušnících šlechtických rodů, kterým patřily Janovice a Klenová, o Janovi Janovském v Janovic, Janu Jiřím Harantovi a Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic a Petrovi Sudovi z Řenče…
30. července 1979 byla otevřena naučná stezka. Místo v těsné blízkosti drátěných zátarasů bylo přes celé léto monitorováno skrytou hlídkou Pohraniční stráže.
O kultovním filmu Král Šumavy (1959, režie Karel Kachyňa) bylo napsáno nespočet řádků. Dodnes fandové, historici, bývalí pohraničníci, ale i herci a kritici rozebírají pasáže a souvislosti spjaté s tehdejší dobou.
Spravedlnost se v Kašperských Horách vykonávala na několika místech. Šibenice stávala na vrchu západně od města, který je dodnes nazýván Šibeniční (Galgenberg).
Husitská revoluce rozdělila obyvatele regionu. K hnutí se od počátku hlásily Klatovy, později Sušice i Horažďovice. Na katolické straně byly oporou Kašperské Hory, Prachatice, Český Krumlov.
Oskenovaná knížka mladého tovaryše - její majitel dávno není mezi námi a ona nám přesto vypráví o jeho osudech a putování. Vypovídá ale také o dobré organizaci tehdejších úřadů a úředníků.
Kapličku postavili a lípy zasadili v roce 1914 dva kamarádi před narukováním do války. Jeden se z bojišťe vrátil, druhý padl na Piavě. Jeho duch však údajně žije v lípě dál.
Při hraniční stezce Královského hvozdu z Ostrého na Svaroh míjíme vybarvené historické tzv. tereziánské hraniční kameny. Na hoře Ostrý však historické znaky chybí.
Tak jako starý kostel sv. Petra a Pavla v Petrovicích u Sušice i zvony v jeho románské věži jsou nerozlučně spjaty s krajinou a osudy obce i širokého okolí.
Klatovský region byl svědkem často velice lítých bojů mezi postupujícími jednotkami americké armády a nachystanou obranou šumavských hřebenů. V sobotu 5. května ve 21.25 hod. předal velitel posádky Wehrmachtu v Klatovech kapitulaci německé posádky Američanům.
Řivnáčův průvodce Šumavou z roku 1883 jako doporučuje špičácký hostinec Prokopův. Jeho majiteli se později pro vyhlášenou pohostinnost začalo říkat Otec Prokop.
Naše kaplička, pojmenovaná v místním německém nářečí jako Wirtaundri Moachta, stojí při cestě ze Želnavy do Bělé a dívá se na mladý tok Vltavy, který se zde kroutí do srdcovitých meandrů.
Klatovy se staly centrem latinské vzdělanosti. Postupně vzniklo latinské gymnázium a dokonce i seminář a díky nadacím zde mohli zdarma studovat i synové z nejchudších rodin.
Ve čtvrtek 26. září 2019 byla na průčelí jezuitského kostela Neposkvrněného početí Panny Marie navrácena sedmitunová a tři a půl metrů vysoká socha Panny Marie.
Opravená hrobní kaple sklářské rodiny Abele připomíná kdysi slavnou sklářskou šumavskou osadu. Hůrecké sklárny i s doprovodnými provozy, brusírnami a leštírnami zrcadel zaměstnávaly kolem 1800 lidí.
Až po 40 letech od svého vzniku vyšla poprvé poutavá kniha povídek, ve které se autor vyznává ze své lásky k Šumavě. Ve více než stovce povídek najdeme příběhy místních lidí, lesa, řeky, jezera a jejich obyvatel.
Vimperk byl po Plzni byl druhým českým městem, ve kterém se již v 15. století tiskly knihy. Nedlouho po vynálezu knihtisku, v roce 1484, zde pasovský tiskař Johann Alacraw vytiskl první dvě knihy.
Hudba v zimní čase, v době adventu a Vánoc měla vždy důležitou funkci. Na Šumavě pomáhala přežívat nepřívětivý čas dešťů, mrazů, zimních vánic i nemocí.
K panství kněžickému patřily tvrz a dvůr Kněžice, vsi Petrovice, Vojetice, Vlastějov, Kochánov, ves a dvůr Zbraslav. V průběhu šesti století se pak ve vlastnictví Kněžic vystřídalo 11 šlechtických rodů.
První stěna vysoká cca dva metry z neprostupného ostnatého drátu předcházela střední stěnu, která byla v letech 1952 – 1965 napájena smrtícím napětím 3 – 6 tisíc voltů. Poslední stěna sloužila jako zábrana pro zvěř. Systém byl na některých místech doplněn minovými poli.
5. prosince 1989 byl vydán rozkaz ministra vnitra k odstranění drátěných zátarasů na hranici s Rakouskem. Okolo Modravy byly drátěné zátarasy odstraněny v dubnu roku 1990.