Ke koloritu české krajiny patří od pradávna také kaple, kapličky a boží muka, u kterých se lidé dříve cestou na pole modlili. Obyčejně tyto stavby označovaly místa nějaké tragédie, nebo naopak, jejich stavitel chtěl Bohu poděkovat třeba za záchranu života.

Trošku jiná je malá kaplička, která se krčí ve stínu více než 100 let staré lípy u cesty z Předslavi do Třebýciny na Klatovsku. 

Postavili ji v roce 1914 dva kamarádi – Václav Havlíček z Třebýciny č.5 a František Stuchl z Hájku, když oba rukovali do Velké války. Kromě kapličky každý z nich vysadil vedle kapličky svoji, aby se oba šťastně vrátili.

Po roce, když oba byli již ve válce, lípa Františka Stuchla uschla a on se z války vrátil domů. Lípa, kterou vysadil Václav Havlíček z Třebýciny se však vesele zelenala. Václav padl po roce od narukování na italské u Piavy. Z jeho malé lípy je již mohutný strom. V přesvědčení Václavovy matky žije duch jejího syna v této lípě dál.

Když někdy pojedete, nebo půjdete touto cestou, zastavte se na tomto místě a pomodlete se, nebo věnujte tichou vzpomínku těmto hochům, kteří jsou již oba dávno mrtví. Jsou totiž věci nebem a zemí, které my nezměníme.

Text: Jiří Strašek, ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google

Reklama

Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion PUPÍK, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Prodej a servis lesní, zahradní a komunální techniky, stavebních strojů, sněžných skútrů a čtyřkolek. Prodejny Klatovy a Domažlice.
Steak - Restaurant - Penzion. Stylové ubytování, restaurace, taneční zábavy s živou country muzikou.

Reklama – Google