Hudba v zimní čase, v době adventu a Vánoc měla vždy důležitou funkci. Na Šumavě pomáhala přežívat nepřívětivý čas dešťů, mrazů, zimních vánic i nemocí.

K Vánocům patřily od nejstarších dob koledy. Díky pozornosti kronikářů, učitelů, ale i národopisců se dochovaly zprávy o tom, jak lidé koledovali na Šumavě před více než sto lety. Například kronikář Panni uvádí, že v Kašperských Horách se koledovalo hlavně o svátku svatého Štěpána. Už od časného rána zde obcházely domy a stavení malé skupinky dětí. Před každými dveřmi, kde očekávaly nějakou almužnu, zazpívaly děti vánoční píseň, například: "Goledi singen, an Kreutzer bringen" - ve volném překladu: "Koledy zpíváme, na krejcar čekáme. Teplo je uvnitř vám, zima zas venku nám. Chcete-li dát něco ven, dejte to brzy jen!" Když byly pozvány dál, zazpívaly děti další koledu ve světnici.

V Pošumaví se koledovalo česky jako například na Sušicku: "Koleda, koleda Štěpánku, co to neseš ve džbánku? Nesu, nesu kvasničky na ty malé babičky. Jdu do komory s háčkem, jsou-li tam babičky s máčkem." O Vánocních koledovali často pastýři, svoji obchůzku doprovázeli vytrubováním na své pastýřské trouby. V Kašperských Horách je pro 19. století doložena kolední obchůzka ponocných. Ti koledovali nejraději na Nový rok. Obchůzku zahajovali zpravidla už o novoroční půlnoci. Chodili dům od domu, prozpěvovali a svým vinšováním budili obyvatele, kteří se mnohdy už uložili ke spánku. Z řady míst Šumavy existují zprávy o tříkrálovém koledování. Koledníci si oblékli přes kabát dlouhou bílou košili a na hlavě měli koruny z papíru. Ve svých koledách králové líčili svou dlouhou cestu k jeslím Spasitele.

V Kašperských Horách budil zájem dětí zvláště král, který nesl tyč, na jejímž vrcholu byla hvězda a panáček s rolničkami. Figurka se pomocí kliky otáčela a rolničky na ní při pohybu zvonily. Za koledování, případně za scénku, dostávali králové výslužku. Na tu měli u sebe velký koš. Na pálenku, kterou bývali také uctěni, neměli nic, a tak se stávalo, že svou službou kolední bývali králové značně vyčerpáni ještě dříve, než obešli všechna stavení.

Zdroj : PhDr. Vladimír Horpeniak, historik Muzea Šumavy v Kašperských Horách Zpracováno z materiálů se souhlasem autora.

Reklama – Google

Reklama

Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion PUPÍK, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Prodej a servis IT techniky. Počítače, notebooky, mobilní telefony, tablety, tiskárny a spotřební zboží.
Pohodlné ubytování na náměstíčku šumavské obce. Lyžařský areál Zadov, cykloturistika. WiFi internet.

Reklama – Google