Na počátku byl kalendář o pouštění krve ze žil.

Město Vimperk si v roce 2014 připomíná významnou událost ve svých dějinách. Pět set třicet let od okamžiku, kdy tu potulný pasovský tiskař Johann Alacraw vydal své tři tisky. Tak začala dlouholetá tradice tiskařského řemesla ve Vimperku, na kterou v roce 1855 navázal svojí novou knihtiskařskou dílnou Johann Steinbrener. Tradice, která se i přes různé peripetie dochovala až do dnešních dnů. Byť velkovýrobu známou ještě začátkem devadesátých let minulého století v podání tiskárenského podniku Stráž (tehdy se tradovalo, že každá čtvrtá kniha vytištěná v republice je z Vimperka) nahradily dnes malé firmy.

Přemýšlel jsem, co k tomuto výročí napsat. Uvědomil jsem si, že nic nového nevymyslím. Vše podstatné už bylo v minulosti řečeno a napsáno historiky, publicisty i jinými autory. Proto jsem se nakonec rozhodl vybrat z jejich textů dvě ukázky. Tady jsou:

Ve Vimperku se na pět let usídlil kočovný německý tiskař Johann Alakraw, který zde vydal tři tisky v roce 1484. Jsou to dva spisy latinské (Pseudo-Augustinus Soliloquia a Albertus Magnus Summa de eucharistiae sacramento) a jeden český lunární kalendář na rok 1485. Byl to nejstarší tištěný kalendář v češtině. Sestavil jej Mistr Vavřinec z Rokycan, který byl tehdy hvězdářem na pražské univerzitě. Alacrawovy tisky jsou řemeslně velmi dobře provedeny, svědčí o praxi a dobrých zkušenostech svého tvůrce. Tištěny byly písmem, které si Alacraw přinesl z Pasova, rotundou, zaokrouhlenou gotikou vzniklou na italské půdě. Latinské tisky Alacrawovy jsou zachovány v poměrně velkém počtu exemplářů v našich i zahraničních knihovnách, kdežto česká minuce jenom v unikátu ve Strahovské knihovně.
(Petra Řezníčková: České a moravské prvotisky)

Vimperk voněl řadu let tiskařskou černí. Po Plzni byl druhým českým městem, ve kterém se již v 15. století tiskly knihy. V roce 1484, nedlouho po vynálezu knihtisku, zde pasovský tiskař Johann Alacraw vytiskl dvě knihy. Byly vydané v latinském jazyce. První dílo neslo název Samomluvy svatého Augustina. Druhá kniha byla dílem Alberta Magna a vyšla pod latinským názvem Summa de Eucharistia Sacramento. Svým obsahem to byla kniha určená odborné veřejnosti. Dnes by nad ní zajásal kdekterý sběratel, třeba právě proto, jaké bylo její zpracování. Měla totiž nádhernou a dokonale vypracovanou koženou vazbu.

Johann Alacraw si ovšem dobře uvědomoval, že netoliko učeným je třeba knih, ale je nutno myslet také na širší čtenářskou veřejnost. Proto rovněž v roce 1484 vydal kalendář pro rok 1485. A tak spatřil světlo světa první, český, tištěný kalendář. Celý vydaný v českém jazyce, pouze jeho název Minuci čeký nebyl. Odvozeno z latinského slova "minutiv sanguinis," což znamená pouštění krve. Ne, nebyla to žádná detektivka, jak by se mohl někdo domnívat, ale tento název měl své opodstatnění. Kalendář mimo jiné určoval dny, vhodné pro pouštění krve ze žil. A zase musím upozornit neinformované, že ona drastická metoda nepatřila do mučíren, ale do lékařské praxe. Ono totiž pouštění krve ze žil náleželo k celé řadě, neřku-li, k většině způsobů tehdejšího léčení.
(Miloslav Lukeš: Tiskárny na Šumavě a trochu z historie, vydáno autorem v roce 2007.)

Na fotografiích z osmdesátých let minulého století jsou pracovníci tehdejšího národního a později státního podniku Stráž Plzeň, závod Vimperk
Barevné foto: Objekt bývalých tiskáren Stráž, dnes zde penzion a prodejna nábytku

1. reprodukce: Albertus Magnus Summa de eucharistiae sacramento
2. reprodukce: Lunární kalendář Mistra Vavřince
(Obě reprodukce jsou z knihy Vimperská tiskařská tradice, vydalo v roce 1984 nakladatelství Československý spisovatel jako dar tiskárně Stráž ve Vimperku k 500. výročí vzniku knihtisku)

Archivní foto: autor

 

Text: Zdeněk Jungvirt, Za krásnější Vimperk

Reklama – Google

Reklama

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion PUPÍK, Modrava
E-shop : Digitální fotoaparáty, klasické fotoaparáty, objektivy, příslušenství. Zásilkový i kamenný obchod v Klatovech.
Ideální pro rodiny s dětmi. Plně vybavená kuchyně a oddělená ložnice. Absolutní soukromí. (*I)

Reklama – Google