Interaktivní mapa – skrýt
Interaktivní mapa – zobrazit
Národní park Bavorský les, Přírodní park Bavorský les. Na území České republiky, Německa a Rakouska se rozprostírá rozsáhlé zalesněné pohoří dříve nazývané Böhmerwald.
Venkovní soví voliéry se sovami žijícími v šumavských lesích. Areál umístěn ve starém lomu u obce Borová Lada.
Vrcholy Boubín a Bobík. Rozledna Boubín. Boubínský prales. Boubínské jezírko. Milešický prales.
Velké rašelinné jezírko s plovoucími ostrůvky je největším svého druhu v Čechách. Krátká naučná stezka po povalovém chodníčku přes rašeliniště až na vyhlídkovou plošinu u jezírka.
Mokřad v horském sedle mezi Kvidou a Horskou Kvildou, vyhlídková věž s pěkným rohledem.
Kocovy kameny jsou ojedinělé kamenné památky nedaleko Bělé nad Radbuzou. Jedná se o skalky popsané vzkazy, pod vrcholem Zvonu.
Jezero ledovcového původu rozkládající se na svahu hory Plechý leží v nadmořské výšce 1090 m
Řeka Úslava pramení nedaleko Klatov, na loukách poblíž Číhaně, Lukoviště a Nového Dvora.
Na úpatí Černé Hory, necelých sedm kilometrů jižně od Kvildy se nachází symbolický pramen nejdelší české řeky Vltavy.
Jezero se nachází přibližně 5 kilometrů od obce Prášily v nadmořské výšce 1080 m. Nad jezerem se tyčí 150 m vysoká karová stěna. Kouzelnou scenérii dotvářejí skalní sruby a kamenná moře.
Na pravém břehu říčky Ostružné na svazích Borku.
1,5 km dlouhá naučná stezka rašeliništěm, vyhlídková věž.
Přírodní rezervace horského hřebenu podél jihozápadních hranic Čech s Bavorskem.
Přehradní nádrž byla vybudována v roce 1969, zatopením Úhlavského údolí. Přehrada slouží jako zásobárna pitné vody pro Klatovy, Domažlicko a Plzeň.
Národní přírodní památka zhruba 2 km od Chudenic. Nejucelenější soubor dřevin z území Severní Ameriky v České republice.
Sopečný vrchol, přírodní rezervace, skalka Kazatelna českých bratří, která připomíná lidskou hlavu.
Nejvyšší šumavský vodopád se nachází se v údolí Bílého potoka v nadmořské výšce 940 m.n.m.
Vrch a přírodní rezervace mezi Hlavňovicemi a Velharticemi…
Seskupení žulových balvanů na zalesněném vrcholeku. Mystické místo s údajně nejsilnějším energetickým nábojem v Čechách.
Vyhlídková plošina umožňuje si ještě lépe vychutnat jednu z nejkrásnějších šumavských panoramatických vyhlídek. DObře dostupné z Kvildy, Modravy, Filipovy Huti.
Magické hradiště z pozdní domy kamenné se nachází na úbočí Malé Doubravy. Doposud jasně zřetelné opevnění chrání přístupnou stranu hradiště.
Jedinečný přírodní úkaz. Hřiby přímo na náměstí. Pozor, nesmějí se ale sbírat.
Nejmenší a nejmělčí z osmi šumavských ledovcových jezer.
Kbílský dolmen je seskupení tří kamenů připomínající kamenný stůl. Nachází se 10 km jihozápadně od Strakonic. Na vrcholku Kbíl stojí 42 m vysoký vysílač s volně přístupnou výhledovou plošinou ve výšce 27 m.
Zřícenina hrádku na strmém vrchu nad řekou Úhlava, 1,5 km od Švihova. Stará Úhlava - přírodní památka vzniklá při regulaci toku řeky Úhlavy, ohrožené druhy rostlin a živočichů.
Divoká šumavská řeka vytváří romantická zákoutí, meandry a peřeje. V zimním období se u břehů, na hladině a na balvanech objevují bizarní ledové obrazce a výtvory.
Údolní vodní nádrž, podzemní hydroelektrárna
Z vrcholku hory, pokryté kamenným mořem, je krásný pohled na Šumavu a Bavorský les.
Kolem jezera vede okružní turistická stezka. Výhled na Velký Javor. Hostinec Seehäusl.
Šumavská slať v nadmořské výšce 1183 až 1108 metrů leží pod vrcholem Churáňovského vrchu, cca. 1 km od Zadova.
Přírodní rezervace poblíž Čachrova. Prameniště, rašelinišťě a přípotoční nivy potoka Jelenky a jeho přítoků včetně rostlinných a živočišných druhů.
Malá osada nedaleko Hartmanic. V roce 1494 se u Mochova rozhořela jedna z prvních sklářských hutí na Šumavě. Stromořadí památných modřínů opadavých.
7,5 km , Antýgl - Čeňkova pila, po červené turistické značce, pouze pro pěší.
Přístup na stezku bude vzhledem ke klidovému území (zejména kvůli výskytu tetřeva hlušce) časově omezen pouze na letní období od 1. 7. do 30. 9.
Zámek Lázeň, Americká zahrada, Bolfánek, les a dřeviny, J. Dobrovský,...
Řeka Řezná (Regen, Großer Regen) pramení v přírodní rezervaci Prameniště na jižním svahu hory Pancíř.
Chráněné území o rozloze 44 km2 založené v roce 1994 za účelem zachování mozaikovité krajiny s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů.
Přírodní park sousedící s CHKO Šumava…
Zbynické rybníky je přírodní rezervace nacházející severně od obce Hrádek v okrese Klatovy.
Latschenfilz s tajemnými jezírky Latschensee a Hintere Sulz patří k nejvýznamnějším rašeliništím v Národním parku Bavorský les.
Řeka Otava vzniká soutokem Vydry a Křemelné u Čeňkovy Pily, protéká městy Sušice, Horažďovice, Strakonice, Písek a do Vltavy ústí pod hradem Zvíkov.
Rokytská (Weitfällerská) slať je komplexem vrchovištních rašelinišť a 69 jezírek i zbytky Rokytské nádrže.
Vrchol nedaleko městečka Bodenmais. Nádherný výhled, dětské hřiště, bobová dráha.
Rašeliniště jsou jedním ze symbolů šumavské přírody.
Maloplošné chráněné území má charakter chráněného naleziště vzácných a ohrožených rostlin a živočichů.
Délka kanálu je 14,4 km, výškový rozdíl je 190 m, místy je koryto až 5 m široké, částečně vyzděné. Původně spojnice Vydry a Křemelné, která obchází nesplavnou část Vydry. Sloužil k metrového dříví na Čeňkovu Pilu a do dalších pil při řece Otavě.
Mohutné vrcholy ve Švihovské vrchovině nad údolím řeky Úhlavy. Vojenská historie.
Jezero ledovcového původu pod Vrcholem Velkého Javoru, turistická cesta kolem jezera.
Krásný výhled směrem k Velkému Javoru a k horskému pásmu předního Bavorského lesa.
Nápadný dvojvrchol Ostrého dosahuje 1293 m n.m. a nachází se na státní hranici s Německem. Z vrcholu Ostrého je nádherný výhled na obě strany hranice do okolní krajiny.
Na náhorní plošině pod vrcholem malého Prenetu se nachází historická kaple sv. Kunhuty – bývalé významné poutní místo. Bývalý královácký dvorec je přebudován na rekreační středisko.
Nejvyšší a nejnavštěvovanější hora Bavorského lesa. Je dosažitelný kabinovou lanovkou nebo pěšky a nabízí rozhled do všech světových stran.
Druhá nejvyšší hora Bavorského lesa. U chaty Waldschmidthaus, která stojí nedaleko vrcholu, je odbočka k vyhlídce na Roklanské jezero, nad nímž se tyčí Roklanská kaple.
Znovupostavená poutní kaple na místě poustevny sv. Vintíře. Skála na vrcholu hory Březník. Místo, kde se psala dávná historie.
Vltavský luh se rozprostírá podél toku Teplé Vltavy od Soumarského mostu po její soutok se Studenou Vltavou a odtud podél Vltavy až k počátku vodní nádrže Lipno.
Trinkwassertalsperre Frauenau je přehradní nádrž na pitnou vodu. Z hráze je nádherný výhled na Malý Roklan, celou přehradu je možné obejít.
Od 12.8.2009 je otevřena na Poledníku nová, tak zvaná zážitková trasa. Je dlouhá 700 m a vede polomem, který způsobil v lednu 2007 orkán Kyrill. Stezka je otevřená jen v létě od 1.7. do 30.9.
Uměle vybudovaná vodní nádrž sloužila k navyšování stavu vody při plavení dřeva z okolních lesů. K jezírku se dostaneme pěšky i na kole.
Věk chráněného stromu je odhadován na 300 let. Strom je dobře viditelný ze silnice i z vlaku.