Na Mařském vrchu u obce Svatá Maří poblíž Vimperka je unikátní stavba svého druhu - rotunda s kaplí sv. Václava s přistavěnou hranolovou vyhlídkovou věží.

Když se František Teplý, farář ve výslužbě a kněz Jan Pátek procházeli okolo Svaté Maří, došli až na Mařský vrch. (Původně zde byla jen Lysá skála-kamenné moře z balvanů ze syenitového porfyru.) Spatřili nádherný výhled do krajiny a napadlo je, že by se zde mohla postavit kaple s rozhlednou. Kaple sv. Václava byla dostavěna a vysvěcena v roce 1936, v roce 2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce.

Rozhledna je vysoká 12 metrů, vyhlídkový ochoz je ve výšce 8 metrů. Bohužel, okolní vegetace dnes výhled zakrývá.

Ke kapli sv. Václava vede křížová cesta.

Západním směrem od rozhledny se nachází přírodní památka Mařský vrch. Jedná se o rozsáhlé balvanové moře, které spadá z vrcholu dolů v délce 150 metrů, široké je 40 metrů. Vzniklo ve čtvrtohorách mrazovým zvětráváním - tehdy došlo k rozpukání porfyrové žíly uložené v okolních pararulách. Největší kusy balvanů jsou velké až 4 metry

Jak se sem dostanete:

  • Autem – z Vimperka je rozhledna vzdálená asi 8 km, ale až na vrchol se vyjet nedá, automobil musíme nechat ve Svaté Maří nebo Stítkově a zbytek dojít pěšky.
  • Ze Svaté Máří po červené turistické značce - pěšky cca. 1,7 km
  • Turisticky nejsnažší je zaparkovat na malé odstavné ploše při silnici Štítkov - Lštění v místě, kde silnici křižuje červená turistická značka. Délka výstupu se zkrátí na 500 m.
  • Na kole – z Vimperka je cesta dlouhá asi 8,5 km, nejprve po cyklotrase 1075, pak lze pokračovat po turistických cestách.
  • Pěšky – z Vimperka nás povede červená turistická značka. Po sedmi kilometrech jsme u cíle.

Mapa
(c) Text: ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google

Reklama

Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Obchod, servis, montáž - kombinace prodeje kompletního elektrosortimentu s poskytnutím profesionálních služeb zákazníkům.
Komfortně vybavené apartmány pro 2 až 5 osob. Sauna, kolárna či lyžárna. WiFi internet.

Reklama – Google