Mochov je malá osada ležící 5 km severozápadně od Hartmanic.

První písemná zmínka o osadě Mochov pochází již z roku 1336. V roce 1494 se u Mochova rozhořela jedna z prvních sklářských hutí na Šumavě.

Vyráběla tzv. lesní sklo, které je specifické nazelenalou barvou a bublinkami. Předpokladem pro vznik sklárny byl dostatek dřeva a křemene v okolí. Nazelenalý odstín je dán obsahem oxidu železa obsaženým ve sklářském písku.

Osada Mochov je zajímavá i stromořadím památných stromů. Podél cesty je vysázeno krátké stromořadí modřínů opadavých. Z původní šesti byl jeden strom v roce 2006 pokácen. Stáří stromů je odhadováno na více než 150 let, obvody kmenů se pohybují od 370 do 430 cm, výška od 15 do 23 m (údaje z roku 2016). Jedná se o jedny z nejmohutnějších modřínů v Česku.

Modříny jsou státem chráněny jako krajinná dominanta.

Nedaleko modřínů roste na soukromém pozemku i více než stoletý jilm habrolistý. Po rozlomení byl však v roce 2022 vyňat ze seznamu chráněných stromů.

Od osady je nádherný výhled do údolí Pstružného potoka a na šumavské vrcholy. Mochovem vede značená Farmářská naučná stezka a zelená turistická značka.

Procházku plnou úžasných výhledů z Keplů nebo Staré Huti do Mochova (spojenou třeba s návštěvou Horního Kochánova) lze jednoznačně doporučit. V okolí Mochova se nacházejí stopy po těžbě křemene a zlata.
Mapa
(c) Text & foto: ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google

Reklama

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Rekreační středisko Rybník, Český les
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Propagační materiály i knihy s historickou a turistickou tématikou, výroba pohlednic včetně nafotografování. (*I)
Apartmán v centru horského střediska, sat tv, plně vybavená kuchyně, kolárna a lyžárna,… (*I)

Reklama – Google