Barokní zámek z 18. století.

V roce 1738 získal Běhařov rytířský rod Hubatiů z Kotnova, který vybudoval v polovině 18. století v Běhařově na místě někdejší tvrze obdélníkový jednopatrový barokní zámek.

Byla to prostá budova bez architektonických zvláštností s trojitou mansardovou střechou a cibulovitou věžičkou. Jan Hubatius z Kotnova prodal roku 1834 Běhařov Eduardovy hraběti Stadionovi - Tannhausenovi, který ho po roce postoupil Františkovy hraběti Stadionovi – Tannhausenovi. Od něho statek roku 1838 koupil Václav Veit a ten ho roku 1844 prodal Karlovi Antonínovi Bedřichovi knížeti Hohenzollernovi.

V roce 1918 koupil zámek akademický malíř a grafik Alois Kalvoda. Budova zámku dostala současnou podobu při přestavbě v letech 1923-1927. Kalvoda patřil mezi žáky prof. J. Mařáka na Pražské akademii a výrazné vyznavače impresionismu. Zdejší zámek mu posloužil jako jeho letní malířská škola, která se specializovala na krajinky a prošlo jí i několik malířů z Klatovska.

V té době byla před vchod zámku umístěna bronzová socha Josefa Drahoňovského "Píseň našich hor" (1927) a na kašnu socha "Pasačka" Františka Úprky.

Za války zámek sloužil jako jedna ze základen nacistického projektu sloužil nacisteckému projektu tvorby rasově dokonalých Árijců. Němečtí důstojníci SS s árijskými rysy zde se na úkolu 'spolupracovali' se skupinou mladých německých žen. 

V roce 1945 byl objekt znárodněn a sloužil Okresnímu ústavu národního zdraví v Klatovech.

Dnes je opět soukromým majetkem. Majitel provedl celkovou rekonstrukci budovy a parku do stavu z první republiky.

Zámek je veřejnosti nepřístupný.

Text: Obec Běhařov


Mapa

Reklama – Google

Reklama

Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Správa rekreačních nemovitostí na Šumavě, vedení účetnictví, daňové poradenství.
Apartmány s malebné pošumavské vesničce nedaleko Sušice. K dispozici jsou horská kola a lyž. vybavení.

Reklama – Google