Barokní zámek z 18. století.

V roce 1738 získal Běhařov rytířský rod Hubatiů z Kotnova, který vybudoval v polovině 18. století v Běhařově na místě někdejší tvrze obdélníkový jednopatrový barokní zámek.

Byla to prostá budova bez architektonických zvláštností s trojitou mansardovou střechou a cibulovitou věžičkou. Jan Hubatius z Kotnova prodal roku 1834 Běhařov Eduardovy hraběti Stadionovi - Tannhausenovi, který ho po roce postoupil Františkovy hraběti Stadionovi – Tannhausenovi. Od něho statek roku 1838 koupil Václav Veit a ten ho roku 1844 prodal Karlovi Antonínovi Bedřichovi knížeti Hohenzollernovi.

V roce 1918 koupil zámek akademický malíř a grafik Alois Kalvoda. Budova zámku dostala současnou podobu při přestavbě v letech 1923-1927. Kalvoda patřil mezi žáky prof. J. Mařáka na Pražské akademii a výrazné vyznavače impresionismu. Zdejší zámek mu posloužil jako jeho letní malířská škola, která se specializovala na krajinky a prošlo jí i několik malířů z Klatovska.

V té době byla před vchod zámku umístěna bronzová socha Josefa Drahoňovského "Píseň našich hor" (1927) a na kašnu socha "Pasačka" Františka Úprky.

Za války zámek sloužil jako jedna ze základen nacistického projektu sloužil nacisteckému projektu tvorby rasově dokonalých Árijců. Němečtí důstojníci SS s árijskými rysy zde se na úkolu 'spolupracovali' se skupinou mladých německých žen. 

V roce 1945 byl objekt znárodněn a sloužil Okresnímu ústavu národního zdraví v Klatovech.

Dnes je opět soukromým majetkem. Majitel provedl celkovou rekonstrukci budovy a parku do stavu z první republiky.

Zámek je veřejnosti nepřístupný.

Text: Obec Běhařov


Mapa

Reklama – Google

Reklama

Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion PUPÍK, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Výstavba komunikací, pozemní stavitelství, stavby vodního hospodářství, mosty.
10minut od pláže. Vhodné pro rodiny, půjčovna kol a kanoí. Úplný servis pro rybáře. Lyžování v rakouském Hochfichtu. (*I)

Reklama – Google