Film Král Šumavy byl zpracován v režii Karla Kachyni podle námětu stejnojmenné knihy Rudolfa Kalčíka. Děj filmu se odehrává v létě roku 1948. Drsná šumavská příroda je kulisou napínavého příběhu o lidech, kteří se zejména po únoru 1948 stali nekorunovanými králi šumavského hraničního pásma. Jednotka pohraničníků se sídlem v Hamrech (Kvildě), vedená poručíkem Kotem (Radovan Lukavský) a novým členem strážmistrem Karlem Zemanem (Jiří Vala), se snaží zlikvidovat převaděče, perfektně znající šumavské lesy i zrádná rašeliniště  a pomáhající lidem přecházet hranici v obou směrech. Film shlédlo více než 4 mil. diváků.

Rudolf Kalčík si pro postavu krále Šumavy vypůjčil skutečnou šumavskou legendu, totiž Kiliána - Franze Nowotného. Franz Nowotny pocházel z německé rodiny s pašeráckou tradicí, ze Starých Hutí (Kaltenbachu). V roce 1946 byl, tak jako ostatní šumavští Němci, odsunut do Bavorska, usadil se v městečku Röhrnbachu. Už za první republiky si přivydělával pašováním přes hranici a i po odsunu se do své bývalé vlasti vracel. Podle svědectví Josefa Peka v jeho knize „Kronika šumavských hvozdů“ byla Kiliánova trasa v pozdějším materiálech StB označena jako kanál 54.  

Dne 19. června 2004, se konalo ve Františkově slavnostní odhalení pomníku králům Šumavy. Pomník stojí bezprostředně u cesty bývalého kanálu 54, na vyvýšeném místě, pouze několik desítek metrů od dřevěného můstku přes Teplou Vltavu, který byl nejslabším místem celé trasy. Právě z nedalekého Biertopfu (skály nad výrazným meandrem TepléVltavy) měla StB most a utečence i s převaděči jako na dlani.

 


Mapa
Zdroj : Mgr. Jaroslava Vávrová, Kvilda. Zájemcům o historii Kvildy a Šumavy doporučujeme knihu Kapitoly z minulosti Kvildy.

Reklama – Google

Reklama

Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Investorská a inženýrská činnost ve stavebnictví. Výstavba bytových domů a garáží včetně infrastruktury a následný prodej.
Nový rodinný penzion nedaleko hradu Velhartice. Cyklotrasy, koupaliště, lyžařský vlek. Projížďky v koňském kočáře či v sedle.

Reklama – Google