Film Král Šumavy byl zpracován v režii Karla Kachyni podle námětu stejnojmenné knihy Rudolfa Kalčíka. Děj filmu se odehrává v létě roku 1948. Drsná šumavská příroda je kulisou napínavého příběhu o lidech, kteří se zejména po únoru 1948 stali nekorunovanými králi šumavského hraničního pásma. Jednotka pohraničníků se sídlem v Hamrech (Kvildě), vedená poručíkem Kotem (Radovan Lukavský) a novým členem strážmistrem Karlem Zemanem (Jiří Vala), se snaží zlikvidovat převaděče, perfektně znající šumavské lesy i zrádná rašeliniště  a pomáhající lidem přecházet hranici v obou směrech. Film shlédlo více než 4 mil. diváků.

Rudolf Kalčík si pro postavu krále Šumavy vypůjčil skutečnou šumavskou legendu, totiž Kiliána - Franze Nowotného. Franz Nowotny pocházel z německé rodiny s pašeráckou tradicí, ze Starých Hutí (Kaltenbachu). V roce 1946 byl, tak jako ostatní šumavští Němci, odsunut do Bavorska, usadil se v městečku Röhrnbachu. Už za první republiky si přivydělával pašováním přes hranici a i po odsunu se do své bývalé vlasti vracel. Podle svědectví Josefa Peka v jeho knize „Kronika šumavských hvozdů“ byla Kiliánova trasa v pozdějším materiálech StB označena jako kanál 54.  

Dne 19. června 2004, se konalo ve Františkově slavnostní odhalení pomníku králům Šumavy. Pomník stojí bezprostředně u cesty bývalého kanálu 54, na vyvýšeném místě, pouze několik desítek metrů od dřevěného můstku přes Teplou Vltavu, který byl nejslabším místem celé trasy. Právě z nedalekého Biertopfu (skály nad výrazným meandrem TepléVltavy) měla StB most a utečence i s převaděči jako na dlani.

 


Mapa
Zdroj : Mgr. Jaroslava Vávrová, Kvilda. Zájemcům o historii Kvildy a Šumavy doporučujeme knihu Kapitoly z minulosti Kvildy.