Starý czerninský zámek je jednou z dominant Chudenic a nejstarším rodovým sídlem významného českého rodu Czernínů z Chudenic, který je připomínán již ve 13. století. Starý zámek na náměstí byl z původní gotické trvze přestavěn v 16. století renesančně a v 18. století upraven barokně. 

Na zámku se nachází stála expozice historie rodu Czerninů. Je zde 14 zámeckých místností vybavených autentickým nábytkem a předměty dochovanými po Czerninech z Chudenic. Dále je pak zde k vidění nábytek a prvotisky knih dochovaných po Josefu Dobrovském, který v Chudenicích rád pobýval, celkem jedenáct let jako přítel Eugena I. hraběte Czernina a také jako vychovatel jeho dětí.

V přízemí je pak muzejní expozice věnována historii Chudenic a významných osobnostem spojených s Chudenicemi. Je zde například rodná síň Jaroslava Kvapila, autora libreta k Dvořákově opeře Rusalka. Dále pak expozice světonámého entomologa, také chudenického rodáka prof. Jana Roubala, expozice řemesel, archeologie a další.

Ve sbírkách obecního muzea, založeného v roce 1947 se nenásilně prolíná kultura zámku a lidová tvořivost podzámčí. Rychtářský stůl s rychtářským právem a pečetí, podobizny Černínů, seznam zdejších starostů a spousty zajímavostí zdobí rozsáhlou expozici. Málokdo ví, že kromě národních obroditelů Dobrovského, Palackého, Čelakovského, navštěvovala Chudenice, v době svého pobytu na Domažlicku, spisovatelka Bořena Němcová, o čemž svědčí vystavovaný vějíř v zámecké expozici.

Na historii Starého zámku je pozoruhodná také skutečnost, že za téměř 700 let nepřešel z majetku Czerninů do vlastnictví jiného rodu.

Častými hosty bývali v první polovině minulého století, např. písničkář Karel Hašler a rodáci hudební skladatel Josef Rejcha, věhlasný ženský lékař profesor Václav Rubeška, přírodovědec Jan Roubal, pedagog Karel Slavoj Amerling a další, pro které představovalo Chudenicko bránu Šumavy a Chodska.

bývali v první polovině minulého století, např. písničkář Karel Hašler a rodáci hudební skladatel Josef Rejcha, věhlasný ženský lékař profesor Václav Rubeška, přírodovědec Jan Roubal, pedagog Karel Slavoj Amerling a další, pro které představovalo Chudenicko bránu Šumavy a Chodska.

Tajemství ukrývají legendami opředené zámecké místnosti Czerninů. Na úsvitu sedmnáctého století prý sestoupil z nebes k starému hraběti do pokoje anděl a zvěstoval, že se má vydat do kostela, protože do tří dnů opustí svět. Tak se i stalo. Syn nechal na strop namalovat anděla a pokoj se dodnes nazývá andělským. S pokojem sousedí černá komora, kde měl být nalezen od sazí umouněný chlapec, pojmenovaný proto před staletími Czernín.

Nedaleké arboretum – Americká zahrada - patří k nejstarším v Evropě, nabízí procházku mezi  cizokrajnými stromy. V zahradě se nachází empírový zámek, zvaný Lázeň.

Informace : tel.: 376 398 100, 724 007 576

Provozní doba (v roce 2014 *) :  

Návštěvní doba: červen, červenec, srpen denně kromě pondělí: 9 - 12, 13 -18
duben,květen,září, říjen : soboty, neděle a státní svátky : 9 - 12, 13 - 17

Poslední prohlídka odchází 1 hodinu před koncem otevírací doby!

Další informace - www.zamekchudenice.cz


 

Mapa
(c) Foto : ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google

Reklama

Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Rekreační středisko Rybník, Český les
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Komplexní služby v oboru stavební výroby i dílčí práce. Od projektu, rozpočtu, stavebního povolení až po kolaudaci.
Penzion na břehu Roklanského potoka, v objektu kulturní památky - Bienertovy pily. Pro rodinnou i firemní rekreaci, turistika.

Reklama – Google