V této sekci naleznete turistické tipy pro letní i zimní turistiku. Tipy pro cyklisty, turisty, doporučení na dovolenou s dětmi, interaktivní mapy, přírodní zajímavosti, hrady, tvrze a zámky na Šumavě a v Pošumaví.
Mezi doporučené aktivity patří pěší turistika, cykloturistika, běžky a sjezdové lyžování, vodáctví na Otavě a Vltavě, rodinné výlety i poznávací turistika
Region Šumava lze územně rozdělit do základních turistických oblastí: Nýrsko, Hamry a Královský Hvozd, Železná Ruda a Železnorudsko, Prášily a Srní, Šumavské pláně - Modrava, Kvilda, Borová Lada. Další oblastí je Kašperskohorsko, Údolí Otavy – Rejštejn, Dlouhá Ves, Sušicko.
Mnoho turistických možností nabízí oblast Javorníka, Zadov, Churáňov, Stachy, Vimpersko a Boubín, oblast Volary, Stožec, Lipensko a Krumlovsko
V regionu Šumava se nacházejí jezera, prameniště potoků a řek a jejich horní toky, slatě, pláně a lada, lesy a bezlesí, kamenná moře.
Turista se může bydat po stopách dřevařství na Šumavě, šumavského sklářství a skláren, po zaniklých osadách i do oblastí dřívejšího hraničního pásma.
Vrchol s vyhlídkovou věží se nachází se 7 km jižně od Prášil. Známý cíl turistů a cykloturistů návštěvníkům nabízí za dobrého počasí nádherný výhled prakticky na celou Šumavu a Bavorský les i Alpy.
V roce 1892 byla zahájena na místě vyhořelého původního kostela výstavba kostela nového, kamenného, podle vzoru novogotického kostela v Knížecích Pláních.
Farní a poutní kostel 7 km severovýchodně od Kašperských Hor je výraznou dominantou šumavského podhůří. Původně románsko gotická stavba byla v letech 1736 – 1739 radikálně přebudována a upravena do dnešní barokní podoby.
Místo Hauswaldské kaple nedaleko Srní je opět přístupné i pro postižené občany přicházející, či přijíždějící na invalidním vozíku s vírou v uzdravení, tak aby byl dovršen onen zázrak, ke kterému sem v minulosti přicházeli lidé.
Roklanská chata byla vybudována v letech 1935–1936 v blízkosti Roklanské hájenky z poloviny 19. století. Šlo o nejvýše položené trvale obývané stavení na Šumavě, známé z románů Karla Klostermanna.
Staré stezky přes Šumavu nebyly významné jen z hlediska obchodu a cestování. V neposlední řadě plnily nezastupitelnou úlohu v oblasti pohybu myšlenek a výměny kulturních hodnot.