V této sekci naleznete turistické tipy pro letní i zimní turistiku. Tipy pro cyklisty, turisty, doporučení na dovolenou s dětmi, interaktivní mapy, přírodní zajímavosti, hrady, tvrze a zámky na Šumavě a v Pošumaví.
Mezi doporučené aktivity patří pěší turistika, cykloturistika, běžky a sjezdové lyžování, vodáctví na Otavě a Vltavě, rodinné výlety i poznávací turistika
Region Šumava lze územně rozdělit do základních turistických oblastí: Nýrsko, Hamry a Královský Hvozd, Železná Ruda a Železnorudsko, Prášily a Srní, Šumavské pláně - Modrava, Kvilda, Borová Lada. Další oblastí je Kašperskohorsko, Údolí Otavy – Rejštejn, Dlouhá Ves, Sušicko.
Mnoho turistických možností nabízí oblast Javorníka, Zadov, Churáňov, Stachy, Vimpersko a Boubín, oblast Volary, Stožec, Lipensko a Krumlovsko
V regionu Šumava se nacházejí jezera, prameniště potoků a řek a jejich horní toky, slatě, pláně a lada, lesy a bezlesí, kamenná moře.
Turista se může bydat po stopách dřevařství na Šumavě, šumavského sklářství a skláren, po zaniklých osadách i do oblastí dřívejšího hraničního pásma.
Příroda a jedinečnost krajiny jedné z nejkrásnějších šumavských hraničních hřebenovek, tentokrát začátkem června, kdy je celá trasa lemována jarní zelení.
Skalnatý terén doprovází několik stoupání a klesání mezi skalnatými vrcholky a sedly. Divoké lesy se střídají s mýtinami s výhledy. Nevšední zážitek dotvářejí četné hraniční mezníky.
Naučná stezka, délka stezky 5,8 km, při cestě z Železné Rudy a zpět 14,6 km. Na pěti zastaveních pojednává o životě tetřeva, který se v České republice v životaschopné populaci vyskytuje jen na Šumavě.
Naučná stezka, délka trasy: 4,5 km. Kromě prohlídky několika objektů opevnění seznámí s podobou protitankových a protipěchotních překážek a přiblíží podobu a účel zařízení a budov používaných Pohraniční stráží ke střežení hranice.
Nápadný dvojvrchol Ostrého dosahuje 1293 m n.m. a nachází se na státní hranici s Německem. Z vrcholu Ostrého je nádherný výhled na obě strany hranice do okolní krajiny.
Na náhorní plošině pod vrcholem malého Prenetu se nachází historická kaple sv. Kunhuty – bývalé významné poutní místo. Bývalý královácký dvorec je přebudován na rekreační středisko.
Druhá nejvyšší hora Bavorského lesa. U chaty Waldschmidthaus, která stojí nedaleko vrcholu, je odbočka k vyhlídce na Roklanské jezero, nad nímž se tyčí Roklanská kaple.
Od 12.8.2009 je otevřena na Poledníku nová, tak zvaná zážitková trasa. Je dlouhá 700 m a vede polomem, který způsobil v lednu 2007 orkán Kyrill. Stezka je otevřená jen v létě od 1.7. do 30.9.