ŽELEZNÁ RUDA

Železná Ruda patří mezi nejvýznamnější zimní a letní turistická střediska Šumavy. Obec vznikla v 1. polovině 16. století na obchodní stezce z Čech do Německa. Dominantou města je barokní kostel Panny Marie Pomocné s cibulovou bání. Dnes je Železná Ruda patrně hlavním městem šumavské turistiky. Široká nabídka restauračních a ubytovacích kapacit všech kategorií i s pěknou okolní přírodou jsou k dispozici jak na české, tak ne německé straně. Přímo nad městem je nově zrekonstruovaná křížová cesta se závěrečnou kaplí sv. Anny. U města je přírodní koupaliště a veřejné tábořiště.
Oblast Železnorudska je vhodná jak pro cykloturisty, tak - vzhledem k většímu převýšení než v ostatních částech Šumavy - pro výkonnostní cyklisty; nabízí dobré ubytování, klidny nerušený i aktivní odpočinek v krásné přírodě, na bavorské straně pak navíc úplnou infrastrukturu cestovního ruchu - bazény, letní bobovou dráhu a zoologickou zahradu.
Železnorudsku a okolí Bavorské Rudy vévodí nejvyšší vrchol Šumavy Velký Javor. Turistické území dále zahrnuje Královský hvozd s dominantou Ostrého, vodopádem Bílá strž, s Černým a Čertovým jezerem, Pancíř se sedačkovou lanovkou ze Špičáku. Díky ekologické autobusové dopravě je v letní sezóně jednoduše přístupná velká část Národních parků Šumava i Bavorský les.

TIPY NA VÝLET:

*šumavská jezera a jezera v Bavorském lese - patří k nejnavštěvovanějším místům na obou stranách hranice :
Černé jezero - největší a nejhlubší na Šumavě, dále pak Čertovo jezero, Jezero Laka, Prášilské jezero, Arbersee, Kleiner Arbersee.
*v zimě je možné využít více než 100 km běžeckých stop - pravidelně strojově udržované okruhy v celé oblasti a 30 km sjezdových tratí s možností umělého zasněžování a večerního lyžování.

Železnorudsko nabízí škálu služeb: půjčovny kol a lyží, lyžařské školy, minigolf, fitness centra, tenisové kurty, sauny, solária, možnost vyjížděk na koních, masáže atd.

Veškeré další podrobnější informace poskytne Informační turistické centrum na Železné Rudě: tel, fax: 0186/ 69 70 33, e-mail: itcruda@sumava.net., nejnovější zprávy z okolí Železnorudska můžete najít na internetu: www. sumava.net.


Připravily Sušické noviny
pravidelný čtrnáctideník vydávaný MKS Sušice