Prášilské jezero, Poledník, jezero Laka, romantika zaniklých obcí.
Prášily, někdejší osada sklářských dělníků, mají za sebou již tří set letou historii…
Na pamět 32 obcí zlikvidovaných po vzniku hraničního pásma a vojenského újezdu.
Zaniklá sklářská osada, obnovená hřbitovní kaple a torzo kostela, zvon smíření.
Panoramatické fotografie z několika krásných míst na Prášilsku
Hotely, penziony, chaty a apartmány v Prášilech a Prášilsku
Prášily (německy Stubenbach) leží 20 km jihovýchodně od Železné Rudy. Vznikly v polovině 18. století. V průběhu své historie se Prášily proslavily zejména výrobou kvalitního zrcadlového skla a papírnou, která byla poslední v Čechách vyrábějící papír ručně a tradičními způsoby.

Poválečný vývoj Prášil poznamenalo zřízení VVP Dobrá Voda s přísným hraničním režimem. V devadesátých letech minulého století se Prášily opět staly atraktivním turistickým centrem.

Prášilsko nabízí desítky kilometrů značených pěších tras, cyklostezek, upravovaných běžeckých tras všech stupňů a náročností.

V okolí Prášil se nachází dvě ledovcová jezera – Prášilské a jezero Laka, ve výšce 1315 m rozhledna Poledník, pěší hraniční přechod Gsenget, bývalá sklářská osada Hůrka s kaplí nebo divoká řeka Křemelná. V minulosti k obci náleželo mnoho osad a samot, dnes je částí obce Prášily osada Nová Hůrka.

Nejbližší akce

29.06.24 , 17:00
Prášily a okolí - Panská stodola Prášily
ZE ŽIVOTA ŠUMAVSKÝCH RYSŮ
Interaktivní přednáška (plus aktivity pro děti) na téma Ze života šumavských rysů. O tom, jak se u nás rysovi daří, přednáší Dr. Elisa Belotti, PhD. (Správa NP Šumava). Panská stodola Prášily (vedle centrálního parkoviště v obci). Pořádá obec Prášily a Informační středisko obce Prášily.Vstup zdarma.
06.07.24 , 10:00
Prášily a okolí - Prášily centrum
SVATOPROKOPSKÁ POUŤ v Prášilech, doprovodný program
Pro děti: 13:00 Šumaňásek (maňáskové představení ve Stodole), během dne v centru obce pouťové atrakce. Od 19:00 hraje ve Stodole kapela Pilouni. Vstup zdarma. Pořádá Obec Prášily.
06.07.24 , 13:00
Prášily a okolí - Panská stodola Prášily
SVATOPROKOPSKÁ POUŤ v Prášilech
Od 14:00 česko-německá mše svatá v místě bývalého kostela v Prášilech, pietní akce za zemřelé rodáky. Pro děti: 13:00 Šumaňásek (maňáskové představení ve Stodole), během dne v centru obce pouťové atrakce. Od 19:00 hraje ve Stodole kapela Pilouni. Vstup zdarma. Pořádá Obec Prášily.
20.07.24 , 17:00
Prášily a okolí - Panská stodola Prášily
TLEJÍCÍ DŘEVO
Přednáška o tom, jak žijí a fungují horské lesy na Šumavě a jakou roli v nich hraje tlející dřevo. Přednáší Ing. Jaroslav Červenka, Ph.D. (Správa NP Šumava). V Panské stodole Prášily (vedle centrálního parkoviště v obci). Pořádá Obec Prášily a Informační středisko obce Prášily. Vstup zdarma.
03.08.24 , 16:30
Prášily a okolí - Panská stodola Prášily
MUCHOMŮRKY, HOUBY DVOJÍ TVÁŘE
Povídání mykologa Mgr. Svatopluka Jána o muchomůrkách, s důrazem na ty šumavské a z podhůří Šumavy. Součástí prezentace bude možné nechat si určit houby z vlastního sběru. V Panské stodole Prášily (vedle centrálního parkoviště v obci). Pořádá Obec Prášily a IS obce Prášily. Vstup zdarma.

Instagram