JANOVICE NAD ÚHLAVOU A OKOLÍ : HISTORIE, SOUČASNOST

Cesta: Titulní stránka > Historie, současnost

Historie, současnost


Historie, památky

První zmínka o Janovicích nad Úhlavou, v latinských textech Janovicium, v německých Janowitz, pochází z roku 1290, kdy významný český rod Janovských z Janovic zde postavil  tvrz obehnanou vodním příkopem a pobýval zde přes tři století. Od 14. století jsou Janovice nad Úhlavou městečkem.
První zmínka o Janovicích je spojena s rodem Janovských z Janovic, který zde postavil tvrz obehnanou vodním příkopem…
Gotický kostel sv. Jana Křtile, polosrubový domek, zbytky vodní tvrze, Klenová…
Výpisy z matrik, zajímavé informace pro všechny, kdo mají vztah k Janovicím a okolí.
Jan Janovský z Janovic, Jan Jiří Harant z Polžic a Bezdružic, Kryštof Harant, Petr Suda z Řenče, Prof. Dr. František Lom, Karel Pacner…

Historické články, pověsti,…

Podívejte se, jak vypadala bývalá tvrz v Janovicích a přečtěte si o příslušnících šlechtických rodů, kterým patřily Janovice a Klenová, o Janovi Janovském v Janovic, Janu Jiřím Harantovi a Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic a Petrovi Sudovi z Řenče…

Osobnosti

15. 5. 1875 – 25. 6. 1934
23. 6. 1907 – 13. 1. 1972
14. 10. 1905 – 23.12.1993

Současnost

Současné Janovice nad Úhlavou jsou od roku 2004, kdy je opustila armáda, malým klidným městečkem. Jako památka na armádu zde zůstal objekt bývalých kasáren o rozloze cca 45 hektarů. Město se rozhodlo k odvážnému kroku – celý objekt převzalo do vlastnictví a rozhodlo se, že se pokusí jej znovu oživit. Po převzetí byl celý objekt pronajat developerské firmě, jejímž hlavním úkolem je zajistit ve spolupráci s městem rozvoj areálu, dnes nazývaného „Rozvojová zóna Janovice nad Úhlavou“.

Vlastní Janovice nad Úhlavou a okolní obce pak řeší především běžnou problematiku, kterou znají všechny menší obce - otázky dokončení kanalizačního systému, napojení na vodovod, plynofikaci, průběžně úpravu komunikací a celkový vzhled.

V Janovicích nad Úhlavou najdete mateřskou i základní školu, zdravotní středisko, kde svoji praxi provozují dětský lékař, praktický lékař pro dospělé a zubař. Jako doplňující služba je zde k dispozici pedikúra a kadeřnictví. Zapůjčení knih a možnost využití internetu nabízí městská knihovna.

V oblasti zájmové a sportovní činnosti působí v Janovicích nad Úhlavou řada klubů - další informace v sekci SPORT. V Janovicích nad Úhlavou sídlí několik menších firem, přehled nejznámějších neleznete v sekci FIRMY. Přehled restaurací a pohostinství je umístěn v sekci Ubytovíní, pohostinství.

Současné fotografie

Fotogalerie na regionálním serveru ŠumavaNet.CZ
Fotogalerie z akcí pořádaných knihovnou