Sport, turistika

Sbor dobrovolných hasičů a dobrovolníci z řad našich spoluobčanů pořádají sportovní a společenské akce, které navštěvuje každým rokem více účastníků a to nejen z řad našich spoluobčanů, ale i z řad rekreantů, kteří naši obec navštěvují a i občané ze Železné Rudy, Špičáku a ostatních obcí a měst. Jedná se o letní dřevěnou olympiádu, o zimní olympiádu, o den dětí, o hojsoveckou pouť, o úklid odpadů nahromaděných v lese podél cest po zimní sezóně, o pivní běh, o pošumavskou ligu horských kol, o mikulášskou jak pro děti, tak pro dospělé, o jarní taneční zábavu a o další akce, o kterých budete konkrétně informování na těchto stránkách.

Hojsova Stráž je letním i zimním rekreačním střediskem s možností zasportovat si, ale i odpočinout si. Ty aktivnější mají možnost v zimní sezóně využít lyžařské vleky jak na Hojsovce, tak i v blízkém okolí. Z velkého množství lyžařských středisek je možnost navštívit např. středisko Ski Areál Špičák, Javor v Bavorské Rudě, kde je i běžecké lyžařské centrum a ostatní střediska na Špičáku a v Železné Rudě. V Hojsově Stráži jsou upravené běžecké tratě a těmito se dostanete jak na Špičák, tak do Železné Rudy a okolí.

Pro letní sezónu můžete využít svoji rekreaci nejen k procházkám po Šumavě a k cykloturistice, ale i k návštěvě různých akcí, kterých je v Hojsově Stráži, ale i v blízkém okolí nespočet např. (výstavy, muzea, hrady, zříceniny, pohádkové země, soukromé pivovary apod.).

Orientační přehled vleků a sjezdovek na Šumavě
Na Železnorudsku na Vás čeká sedm v terénu vyznačených, ski-touringových tras (formát pdf).