Sklářské muzeum

Sklářské muzeum
Sklářské muzeum

Vysokou kvalitu i uměleckou úroveň výrobků sklářů, brusičů a malířů představuje expozice výrobků ve sklářském muzeu umístěném v prostorách budovy obecního úřadu. Sbírka skla v muzeu v Lenoře patří k několika málo sbírkám skla, které se dochovaly v místě, kde dříve působily sklárny. Lenora sama vznikla jako obec v roce 1834 bezprostředně v souvislosti se založením sklárny jako osada sklářů a celá její historie je úzce provázána právě se sklárnou.

Ve Sklářském muzeu v Lenoře je dnes uložen soubor předmětů z doby vymezené zhruba léty 1880–1980. Jde o výrobky lenorské sklárny a poslední pozůstatek rozsáhlých vzorkoven skla firmy Jan Meyr (synovci Jan Meyra a syn Viléma Kralika). Základem muzea byla rodinná sbírka Kraliků. Ta byla po roce 1945 uložena v Kralikovské vile, v roce 1975 byla přestěhována do budovy obecního úřadu.
Od 2. poloviny 40. let  až do roku 1980 byla sbírka rozšiřována o vzorky výrobků lenorské sklárny.

Shodou smutných okolností se z výrobků, nástrojů, vzorníků a dalších artefaktů v Lenoře mnoho nedochovalo. Velká část starých vzorkoven jedné z nejlepších českých skláren byla zničena necitlivým přístupem komunistického vedení v polovině 70. let 20. století v době přestavby podniku. Víceméně náhodou se podařilo v této době zachránit několik set skel před zničením a ta jsou dnes v majetku Muzea Šumavy v Sušici, podobně jako malá část vzorníků, které se rovněž v této době podařilo zachránit. Do Muzea Šumavy byla převzata v rámci záchranného sběru také část předmětů, které byly ve sklárně po jejím zániku na konci roku 1995, protože v této době byl osud muzea v Lenoře velmi nejistý a bylo třeba předměty alespoň z malé části zachovat.

Mapa

Mapový systém mapy.sumavanet.cz, (c) Planstudio