Charakteristický dvojvrchol Roklanu (Grosser Rachel 1453 m a Kleiner Rachel 1399 m), vévodí Rokytecké slati a je dobře viditelný ze Zhůří, z Filipovy Huti a mnoha dalších míst v okolí Modravy. Leží takřka na hranici na bavorské straně Šumavy. Z české strany k němu nevede žádná turistická cesta a vzhledem k nepřístupným I. zónám NP Šumava je prakticky nedostupný. Ale je tady řešení …

Trasa Zelených autobusů z Kvildy na Bučinu byla v roce 2012 prodloužena až ke státní hranici. Na německé straně lze přestoupit na bavorské autobusy, které na spoje z Kvildy na státní hranici na Bučině navazují. Odkazy na autobusové linky a jsou uvedeny níže.

Pro pohodový turistický zážitek doporučuji použít prvního ranního spoje kolem osmé hodiny z Kvildy ke státní hranici na Bučině.

Zhruba čtvrt hodiny po příjezdu navazuje na bavorské straně linka Finsterau-bus, s níž dojedete na konečnou zastávku Spiegelau P+R. Zde přestoupíte na Rachel-bus, který vás odtud za 10 minut dopraví na malé lesní parkoviště Gfäll.

Z něho pak vyjdete po cestě s prudkým stoupáním zhruba za tři čtvrtě hodiny k chatě Waldschmidthaus ve výšce 1360 metrů (možnost občerstvení). Na vrchol Velkého Roklanu vystoupíte od chaty asi za 10 minut. Na vrcholové skále stojí kříž a je odtud nádherný rozhled na šumavské vrcholy od Ostrého a Velkého Javoru na severozápadě až k Třístoličníku na jihovýchodě. Impozantní pohled, zejména na podzim, je na Rokyteckou slať. Za teplotní inverze je také vidět alpské pásmo od Tottes Gebirge až k Zugspitze.

Pokud se nechcete vrátit stejnou cestou, doporučuji, za cenu prodloužení trasy, sestoupit na druhou stranu k Roklanské kapli (Rachelkaplle), která se v nadmořské výšce 1212 m tyčí nad hladinou Roklanského jezera. Původní kaple vyhořela, ale v roce 1972 byla ze dřeva znovu postavena. Od ní sestoupíte k zádumčivému ledovcovému Roklanskému jezeru, v němž se podle pověsti, přechovává zapuzená duše zlé zámecké paní z Rammelsbergu. Od jezera se podle směrovek dostanete asi za hodinu zpět na parkoviště Gfäll.

Rachel-bus do Spiegelau odtud sice odjíždí 2x za hodinu, ale okamžitý přípoj ve Spiegelau P+R na Finsterau-bus na Bučinu je jen u některých spojů. S návratem proto počítejte nejpozději do 16:30, abyste stihli poslední spoj, kterým se lze dostat po přestupu ve Spiegelau P+R na Bučinu a pak následně do Kvildy. Spojení si ověřte v níže uvedených jízdních řádech.

Ač autobusy na bavorské straně jezdí od poloviny května do konce října, návaznost na Zelené autobusy Kvilda – Bučina a zpět je možná, bohužel, jen v době letních prázdnin.

Autobusové linky:

Zelené autobusy Horská Kvilda – Kyilda – Bučina (jsou provozu denně, ale jezdí jen o letních prázdninách). Jízdní řády zde...

Autobusy na bavorské straně (jsou v provozu od poloviny května do konce října). Jízdní řády (jsou aktualizovány každoročně začátkem května) najdete na stránkách Ostbayernbus: http://www.ostbayernbus.de/ostbayernbus/view/angebot/buslinien/igelbusse.shtml

Z Bučiny vyjíždí Finsterau-bus, linka 6115 (Spiegelau-Nationalpark-Buchwald).
Ve Spiegelau P+R přestup na Rachel-bus, linka 7595 (Spiegelau-Gfäll-Racheldiensthütte)

Fotografie z vrcholu, přístupové cesty a okolní přírody ve fotogalerii.

 

Reklama – Google

Reklama

Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Velkoobchodní dodavatel brýlových obrub. K dostání v podnikových prodejnách a více než 600 optikách.
Chalupa v idylické vesničce na úpatí Šumavy, ideální pro cykloturistiku, poznávání Šumavy a relaxaci.

Reklama – Google