Majestátný kamenný kužel Luzného 1373 m, známý zejména tradičním pohledem od Březníku, je z české strany pro méně zdatné turisty prakticky nedosažitelným cílem. Nejkratší trasa z Modravy a zpět je dlouhá 36 km a i když se otevřením cesty Luzenským údolím zkrátí cca o 5 km, představuje namáhavou celodenní túru. Ale je tady řešení …

Trasa Zelených autobusů z Kvildy na Bučinu byla v roce 2012 prodloužena až ke státní hranici. Na německé straně lze přestoupit na bavorské autobusy, které na spoje z Kvildy na státní hranici na Bučině navazují. Odkazy na autobusové linky jsou uvedeny níže.

Pro pohodový turistický zážitek doporučuji použít prvního ranního spoje kolem osmé hodiny z Kvildy ke státní hranici na Bučině. Zhruba čtvrt hodiny po příjezdu navazuje na bavorské straně linka Finsterau-bus, s níž dojedete do zastávky Nationalparkzentrum Lusen. Tady přestoupíte na linku Lusen-bus, která vás dopraví do konečné zastávky Lusen, Waldhausreibe, (jinak také parkoviště pod Luzným). Odtud je východiště turistických cest k výstupu na Luzný.

Podle směrovek můžete zvolit buď letní cestu (Sommerweg) nebo zimní (Winterweg).

Letní cesta je o něco kratší, ale namáhavější. Vede nejprve po štěrkované cestě ke Skleněné arše, pak přímo na vrchol Luzného, v poslední fázi prudce stoupá přes balvany kamenného moře.

Zimní cesta je pohodlnější, vede až k chatě Lusenschutzhaus, odkud trvá výstup na vrchol asi 5 minut. Můžete se zde občerstvit, prodává se tady jídlo a nápoje. Oběma cestami trvá výstup cca 1 hodinu. Doporučuji použít jednu pro výstup a druhou pro návrat k parkovišti. Třetí variantou sestupu je sejít z vrcholu k historickým hraničním kamenům na Markfleckl a odtud pokračovat dolů po státní hranici k Modrému sloupu, od něj asi 2 km (také kolem Skleněné archy) zpět k parkovišti (cesta se pak prodlouží asi o 0,5 hodiny).

Při zpáteční cestě na Bučinu je třeba v Nationalparkzentrum opět přestoupit z autobusu Lusen-bus na Finsterau-bus. S návratem na parkoviště pod Luzným počítejte nejpozději do 17:00, abyste stihli poslední spoj, kterým se lze dostat po přestupu v Nationalparkzentrum Lusen na Bučinu a pak následně do Kvildy. Spojení si ověřte v níže uvedených jízdních řádech.

Ač autobusy na bavorské straně jezdí od poloviny května do konce října, návaznost na Zelené autobusy Kvilda – Bučina a zpět je možná, bohužel, jen v době letních prázdnin.

Autobusové linky:

Zelené autobusy Horská Kvilda – Kyilda – Bučina (jsou provozu denně, ale jezdí jen o letních prázdninách a začátku září). Jízdní řády zde... 

Autobusy na bavorské straně (jsou v provozu od poloviny května do konce října). Jízdní řády (jsou aktualizovány každoročně začátkem května) najdete na stránkách Ostbayernbus: http://www.ostbayernbus.de/ostbayernbus/view/angebot/buslinien/igelbusse.shtml

Z Bučiny vyjíždí Finsterau-bus, linka 6115 (Spiegelau - Nationalpark - Buchwald).
V Nationalparkzentrum Lusen přestup na Lusen-bus linka 7594 (Grafenau - Waldhäuser – Lusen)

Fotografie z vrcholu, přístupových cest a okolní přírody ve fotogalerii. 

Text a foto: František Janout, ŠumavaNet.CZ

 

  

Reklama – Google

Reklama

AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Zemědělská výroba, sítotisk - potisk reklamních tašek, pytlů,...
Penzion vhodný pro rodinné ubytování nebo pro firemní a skupinové akce. Nádherný výhled. (*I)

Reklama – Google