Trinkwassertalsperre Frauenau je přehradní nádrž na pitnou vodu nedaleko obce Frauenau. Z hráze je nádherný výhled na Malý Roklan (Velký Roklan je v zákrytu). Celou přehradu je možné obejít či objet na kole (6,5 km).

Přehrada byla vybudována v letech 1974 – 84. Přehrazením řeky Kleiner Regen a potoka Hirschbach vzniklo jezero o objemu téměř 22 mil. m³. Přehradní hráz ze sypaného kamene je vysoká více než 80 m.

Po srovnání – vodní nádrž Nýrsko má výšku hráze poloviční – 36,2 m, objem ale podobný: 20,75 mil. m³.

Přes 85 m vysokou čerpací věž je voda přiváděna potrubím do úpravny pitné vody. Přehrada i plní funkci ochrany před povodněmi.

Součástí hráze přehrady je malá vodní elektrárna. Dvě Francisovy turbíny mají celkový výkon 617 kW. Pro srovnání – vodní elektrárna Lipno má výkon 120 MW, tj. téměř 200 krát větší.

Vodní zdroj je chráněn, je zakázáno vstupovat na břehy, lovit ryby.

Jak se tam dostaneme:

Při cestě autem je možno odbočit před městečkem Frauenau a zaparkovat na parkovišti nedaleko přehradní hráze. Na hráz nutné po lesní cestě v poměrně dost strmém stoupání vystoupat. Varianty 0,7 km nebo 1 km.

Cyklisté, rodiče s kočárky či méně výkonní senioři se mohou k hrázi dostat po pohodlné asfaltce – 1,5 km.

Zdatní cykloturisté zvládnou i cestu z Prášil nebo Železné Rudy. Cesta z Prášil přes Gsenget a Buchenau a zpět měří cca 30 km.


Mapa
(c) Text & foto: ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google

Reklama

Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Prodej a servis lesní, zahradní a komunální techniky, stavebních strojů, sněžných skútrů a čtyřkolek. Prodejny Klatovy a Domažlice.
Nově postavený penzion 900 m.n.m., apartmány. Nejčistší ovzduší v ČR. Vhodný pro rodinnou rekreaci. (*I)

Reklama – Google