SOUČASNOST | OBECNÍ ÚŘAD VELKÝ BOR

SOUČASNOST
Cesta: Titulní stránka > Současnost

Obecní úřad

Doporučujeme

Krajský úřad Plzeňského kraje
Krajský úřad Plzeňského kraje
EPUSA - Elektronický portál územních samospráv
Elektronický portál územních samospráv
Informační server ŠumavaNet.CZ - regionální informace
ŠumavaNet.CZ - informace o regionu

Současnost

Naše obec leží v malebné krajině Prácheňského kraje, který tvoří předhůří šumavského masívu. Jestliže se zadíváme jižním směrem z návrší nazývaného „Na hradě“, máme před sebou Šumavu jako na dlani.

Vesnici protíná silnice, která ji na jedné straně spojuje s 5 km vzdálenými Horažďovicemi, které jsou centrem této oblasti , na opačné straně pokračuje směrem na Nepomuk a Plzeň. Uprostřed vzdálenosti na Horažďovice je železniční zastávka Velký Bor, ležící na trati Plzeň – České Budějovice. Železnice umožňuje spojení na Prahu, Domažlice, Klatovy, Strakonice a následně do Německa nebo Rakouska.

Autobusové spojení je velmi dobré do Horažďovic a Chanovic, kam také dojíždí většina obyvatel obce do zaměstnání a děti do základních škol. Autobusové spoje dále navazují na linky do Strakonic, Sušice, Klatov, Českých Budějovic a Prahy. Obec, ležící na rozhraní západních a jižních Čech, je výbornou základnou pro výlety do Blatné, Strakonic, Horažďovic, Sušice, Klatov, Plánice, Nepomuka, ale i na nedalekou Šumavu. Obcí a v jejím těsném okolí prochází několik cyklotras, umožňujících pokračovat po navazujících značeních až do okresů Strakonice a Plzeň – jih.

Turistům je zde nabízeno ubytování v soukromých zařízeních, stravování mohou poskytnout dvě restaurace. Dále je v obci poštovní úřad, prodejna smíšeného zboží a farní úřad. Sídlo zde mají zemědělské podniky – Zemědělské družstvo, Výrobně obchodní družstvo a společnost Vebor.

Dominantní pohled na vesnici se nám naskýtá od jihu. Je tvořen návrším s budovou bývalého hradu, kostelem a řadou domků stojících těsně na břehu rybníka zvaného „Podkostelák“. Celá tato malebná scenérie se zrcadlí na hladině rybníka a je stálým námětem pro řadu malířů i fotografů.

Můžeme se pochlubit několika slavnými rodáky. Zřejmě nejvýznamnější, i když doma dlouho opomíjený, je Sylvestr Krnka, vynálezce pušky – zadovky (ručnice nabíjena zezadu). Narodil se 31.12.1825. Dalším slavným rodákem je malíř Bohumil Ullrych, který se narodil 12.12.1893. Jeho díla jsou umístěna v několika galeriích v celé republice, nejrozsáhlejší expozice je zřejmě na zámku v Březnici. Za zmínku stojí jistě také známý přírodovědec Jan Pastejřík, který se zde narodil 20.4.1869. Ten zpracoval a vydal řadu učebnic s touto tématikou, podle kterých se léta učilo na všech stupních škol.

Prohlášení o přístupnosti | Obsah stránek spravuje: Obecní úřad Velký Bor | Webdesign & hosting : ŠumavaNet.CZ