U Hradlového mostu Rechle nedaleko Modravy, kde je voda z řeky Vydry sváděna do Vchynicko- Tetovského kanálu, proběhla v sobotu 14.8.2010 akce, která návštěvníkům Šumavy přiblížila dávnou tradici plavení dříví. Hlavní aktéři z Informační a strážní a služby NP a CHKO Šumava připravili zajímavý pohled do historie zhruba stovce zájemců, převážně rodin s dětmi. Ze Středních Čech dokonce dorazil celý autobus.

Zkušený znalec, pan Karel Ešner, seznámil zúčastněné s historií vorařství na Šumavě a se způsobem plavení dříví po Otavě a Vltavě ze Šumavy až do Prahy. Následovala praktická ukázka přípravy a vázání vorů s použitím dobových nástrojů. Účastníci si pak mohli sami těmito nástroji vyzkoušet řezání kmenů, loupání kůry a navrtávání děr pro spojování klád. Pan Ešner ukázal i výrobu houžví ze slabého smrkového kmínku.

Před polednem navázal na pana Ešnera Jan Chudý, referent Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava. Přihlížející se od něho kromě dalších zajímavostí dověděli o plavení kusového palivového dříví. Většina z dětí si pak chtěla hodit do vody své poleno, tak se o připravenou hromadu polen rozpoutala doslova bitva.

Po zmenšení průtoku vody stavidlem na Rechlích se oba jmenovaní obětavě, společně se skupinou pomocníků v dobovém oblečení, zapojili do spouštění připravených vorových tabulí do kanálu. Čtyři tabule byly svázány do pramene a po obnovení plného průtoku vody byl vor připraven k vyplutí. Přes jistotu promáčení bot byl zájem o plavbu na voru, zejména dětí, veliký. Aby se dostalo na všechny, bylo během 3,5 km dlouhé plavby ke skluzu u Srní-Mechov naplánováno několik zastávek k vystřídání posádky.Pro organizátory plavbou práce nekončí. Bude třeba dopravit vory zase zpět na Rechle, aby byly znovu připraveny pro použití.

Pokud máte zájem a sami se chcete stát očitými svědky, zavítejte na Rechle 28. srpna. Od 10.30 se tady bude ukázka voroplavby opakovat.

Jak se dostat na Rechle:

Přístup je snadný autem na parkoviště přímo u Hradlového mostu. Od Sušice přes Srní je odbočka na parkoviště cca 2 km za osadou Antýgl vpravo. Od Vimperku přes Kvildu a Modravu je odbočka na parkoviště cca 2 km za Modravou vlevo.

 Další fotografie z akce ....

Text a foto: Pro ŠumavaNet.CZ František Janout

Reklama – Google

Reklama

Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Rekreační středisko Rybník, Český les
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Velkoobchodní dodavatel brýlových obrub. K dostání v podnikových prodejnách a více než 600 optikách.
Dva apartmány, každý s obývacím pokojem, kompletně zařízenou kuchyní, koupelnou a komorou s lednicí. (*I)

Reklama – Google