Vodní mlýn z první poloviny 18. století. Mlýn se nachází v Pekelském údolí asi 5 km od města Hartmanic.

První záznam je uveden v pozemkové knize z roku 1780, kdy jej majitelka Marie Dohalská z Dohalic prodává Tomáši Thurnwaldovi.

Stavení je označováno jako Sterzmühle v Mochově, č. p. 10. Po roce 1945 byl mlýn původním majitelům zkonfiskován.

Ruinu mlýna v roce 1966 zakoupil a postupně opravil JUDr. Václav Hrabánek (1915, Terst - 20. dubna 2005, Kašperské Hory), pražský bankovní podnikatel, který se po komunistickém převratu musel živit jako lesní dělník, závozník, taxikář.

Václav Hrabánek zde bez vodovodu a elektřiny prožil třicet let. Choval stádo huculských koní, věnoval se šumavské tradiční lidové podmalbě na sklo a zapsal se mezi legendární šumavské postavy.

Mlýn je nezapomenutelnou kulisou ve filmu Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále. Natáčely se zde záběry filmu Ivana Vojnára Cesta pustým lesem (černobílé podobenství, které se odehrává na Šumavě v předvečer první světové války), režisér Jiří Strach zde natáčel pohádku Tři životy a režisérka Agnieszka Holland film Šarlatán.

Co to je šterc (Sterz)?

V mlýně Sterzmühle se dříve mlela mouka, která se dala používat jen na šterc, protože chléb z ní byl příliš drobivý. Šterc je tradiční šumavské jídlo.

Jak se tam dostaneme:

Od úzké asfaltové silničky z Hartmanic na Busil a Starou Huť vede cesta (100 m). Můžete se po ní projít podél mlýna, na pozemek však nevstupujte – jedná se o soukromý majetek.

U asfaltové silničky (kde zaparkujete) stojí pamětní (umrlčí) prkno věnované Mílovi Říhovi z Písku (14. 2. 1914 – 15. 11. 1943), členovi odboje za 2. světové války. Říha se na dvoře Žežulka majitele Franze Seidla ukrýval před nacisty. Zde byl těžce raněn gestapem, zranění podlehl ve Všeobecné veřejné okresní nemocnici v Sušici. Prkno stojí na místě bývalého Seidlova domu
Mapa
Šterc je tradiční šumavské jídlo.
Šterc je tradiční šumavské jídlo.
(c) Text & foto: ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google

Reklama

AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Správa rekreačních nemovitostí na Šumavě, vedení účetnictví, daňové poradenství.
Cenově výhodné ubytování v budově obecního úřadu. Ideální pro lyžaře, vodáky, cykloturisty, houbaře,…

Reklama – Google