Osada je částí obce Svatá Maří v okrese Prachatice.

Pošumavská osada Smrčná se rozprostírá na Vimpersku, při cestě z Bohumilic do Svaté Maří, jejíž je místní částí. Žije tam necelých pět desítek obyvatel.

Ti mohou využívat autobusové spojení do Vimperka nebo do Čkyně, kam většinou jezdí za prací, do školy a na nákupy.

Zdejší příroda nabízí čistý vzduch a možnosti vycházek nebo cyklovýletů několika směry. Blízko je to do Bohumilic, kde si zájemci mohou v areálu Zámku Skalice prohlédnout chov koní.

Ve Smrčné nelze přehlédnout věžovitou tvrz ze 14. století, upravenou po třicetileté válce (nejpozději v první polovině 18. století) na sýpku. Jde o kulturní památku ČR.

Osada samotná je poprvé zmiňována roku 1381, kdy připadla jako odúmrť králi. Až do poloviny 16. století se majitelé často střídali, téměř po celou tuto dobu byla dokonce rozdělena na dva díly. Poté, co v 60. letech 16. století zdědila zadluženou Smrčnou Johanka Hodějovská z Čestic byla osada připojena ke lčovicko-čestickému panství, jehož osudy nadále sdílela.

Podle místní pověsti si majitel tvrze nevážil „božího daru“ chleba, vyhazoval celé bochníky z okna a na koni se projížděl vzrostlým obilím. Za toto rouhání byl samozřejmě potrestán a to tak, že se mu každé sousto před ústy proměnilo v kámen.

Na návsi ve Smrčné roste stará lípa malolistá, která byla v roce 1990 vyhlášena památným stromem. Je vysoká přes třicet metrů a v obvodu měří 550 centimetrů.

Fotografie z osady naleznete v naší fotogalerii zde…


Mapa
Foto: Michal Bártík, ŠumavaNet.CZ
Text: Zdeněk Jungvirt, Za krásnější Vimperk

Reklama – Google