Komise pro atomovou energii na svém pátečním zasedání definitivně rozhodla o výstavbě atomové elektrárny v Luzenském údolí u modravského Březníku.

 

Podle mluvčího komise Karla Edelberta tak byly definitivně ukončeny úvahy o dostavbě dalších bloků elektrárny Dukovany a Temelín. Vyšlo se vstříc rakouské straně, která trvale protestuje proti rozšiřování stávajících elektráren u rakouských hranic.

Poloha v Luzenském údolí je vhodná z mnoha důvodů. Pramenitá voda Luzenského potoka může být použita pro chlazení reaktorů bez dalších úprav. Navíc, les v okolí elektrárny je ve stavu, jako by na úbočí Malé Mokrůvky několik let fungovala nikoliv ekologická atomová, ale neodsířená elektrárna tepelná.

Rozhodnutí komise zajisté potěší i ekology, neb díky ochrannému bezpečnostnímu pásmu v okolí elektrárny zůstane cesta na Modrý Sloup i Roklanskou chatu definitivně uzavřena. Dlouhodobé výzkumy v rámci řízení EIA dostatečně prokázaly, že zvuk vznikající při rozbíjení atomů v reaktoru tetřeva neruší.

Ani obce nepřijdou zkrátka. Stejně jako v případě Temelína je možné očekávat další navýšení turistického ruchu v oblasti a rozvoj tzv. atomové turistiky. Do roku 2035 by počet trvalých obyvatel obcí Modrava a Kvilda měl přesáhnout 20 tisíc. V místě bývalé roty na Kvildě začne již příští rok výstavba moderního Gymnázia Wilhelma Röntgena. Odborným garantem výuky je stanovena Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT Praha.

Stavba elektrárny započne na jaře 2018, první blok by měl dodávat energii do rozvodné sítě od roku 2030.

Text a foto: Jan Ejprel, 1. 4. 2017

Reklama – Google

Reklama

Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Rekreační středisko Rybník, Český les
Fotografování i z ptačí perspektivy. Propagační materiály a pohlednice na klíč pro hotely, obce, firmy,...
Známý penzion, ideální pro rodinnou rekreaci, firemní školení, pořádání srazů, ozdravných pobytů dětí ...

Reklama – Google