Krytá rozhledna v Hornofalckém lese (Oberpfälzer Wald) na vrchu Ebene (894 m n.m.) je cílem výletů ze zaniklé osady Pleš či obce Rybník na severozápadě domažlického okresu.

Z rozhledny se otevře nádherný výhled na Český les, Šumavu i Bavorský les. Nepřehlédnutelný je vrch Velký Zvon s vojenskou věží, na opačné straně je nádherně vidět Velký Javor u Železné Rudy. Vyhlídkové patro je zasklené a zastřešené, což je sice příjemné při chladnějších dnech, ale sklo výrazně znesnadňuje fotografování. Okolí je možno pozorovat pomocí nainstalovaných dalekohledů.

Rozhledna je otevřená 24 hodin denně.

Rozhledna Böhmerwaldturm byla vystavěna v roce 1983 v blízkosti železné opony a sloužila rodákům z mnoha zaniklých obcí v Českém lese, aby se mohli dívat do svého rodného kraje, kde vyrůstali oni i generace jejich předků.

Jak se tam dostanete

Ze zaniklé osady Václav (Pleš)

Vyjdeme od pomníčku zaniklým obcím, kolem kříže smíření, podél chátrajících a zarůstajících kasáren. Brzy narazíme na lokální žluté značení, které nás dovede k hranici.

Pokračujeme k zaniklé osadě Bügellohe, kde v letech 1946 až 1969 pobývali vysídlenci z okolních obcí na českém území (Pleš/Plöss, Rábov/Rappauf a Václav/Wenzelsdorf). V letech 1946 až 1948 se zde usadilo 11 rodin, osadníci si zbudovali dřevěná obydlí. Časem je přebudovali klasická zděná stavení. Život zde byl ale velmi drsný, děti museli docházet mnoho km do školy, voda byla donášena ze studny, do osady nevedla silnice, … Poslední osadník, bývalý hostinský z obce Václav – Jisef Licha, odsud odešel v listopadu 1969. Udělejte si odbočku ke stavení v lese, je zde malé muzeum s česko-německými tabulemi, popisující nelehký život v této obci.

Pokračujeme dále po žluté značce až k rozhledně.

Cesta z osady Václav je dlouhá 2,1 km. Lokální žluté značení cesty rozhodně nesplňuje standard, na který jsme zvyklí od Klubu českých turistů. Doporučujeme tedy vyrazit s navigací na chytrém telefonu (např. mapy.cz).

Cesta terénem se dá zvládnout i na horském kole.

Z obce Rybník

Z centra obce rybník vyjdeme po modře značené cestě, která vede po silničce směr hraniční přechod Švarcava/Schwarzach. Po překročení hraničního mostku zahneme hned na první odbočce vpravo. Po kračujeme do vesničky Waldhäuser a odtud až k bývalé sjezdovce. Na jejím vrcholu se nachází rozhledna. Můžeme vystoupat po sjezdovce nebo obejít po žlutě značené cestě. Doposud jsme ušli 8 km.

Doporučujeme se vracet přes zaniklé osady Bügellohe a Václav. Odtud po červeně značené Baarově cestě. Okruh má 17 km.

Jinou možností je z rozhledny pokračovat až do obce Friedrichshängl, odtud pak do zaniklé osady Pleš, kde je možné se v restauraci občerstvit. Rozhodně navštivte obnovený hřbitov a nově vystavěnou kapli. Odtud zpět po červeně značené Baarově cestě, přes zaniklou osadu Václav. Okruh má 24 km.

(c) Text & foto: ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google