„Historické album Šumavy“ - jedinečný projekt, jehož realizace probíhala 2 roky, představila Správa NP a CHKO Šumava ve čtvrtek 30.10. 2014 na Velkém Boru. Toto místo patří mezi 30 lokalit, kde v minulosti stály dnes již zcela zaniklé osady.
Zásluhou autora projektu Josefa Štemberka, metodika marketingu NP a CHKO Šumava, se podařilo skutečně originální formou přiblížit a uceleně představit veřejnosti zaniklé obce na Šumavě přímo v terénu – tam, kde kdysi stály domy, žili a pracovali lidé… tam, kde je dnes jen krajina mnohdy bez jakékoli stopy po dřívějším osídlení.
Zaniklých osad je na Šumavě na stovku. Bylo proto nelehkým úkolem vybrat a zdokumentovat třicet z nich, které by je reprezentovaly. Josef Štemberk se svojí skupinou se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Přednostním kritériem pro výběr byly osady totálně zaniklé, které se nacházely na nyní pro turisty přístupných a zajímavých místech a k nimž se dochovala dostatečně vypovídající fotodokumentace.
Informační tabule mají podobu pultíku, na němž je otevřené fotoalbum vylisované z plastu odolného povětrnosti, v něm je umístěna vždy čtveřice kvalitních a zajímavých historických fotografií. Fotografie poskytl ze svého archivu zejména šumavský nestor Emil Kintzl, dále pak Kamil Klusák, strážce NPŠ a velký fanda do zaniklých obcí, Zdeněk Roučka plzeňský publicista a v neposlední řadě také Muzeum Fotoateliéru Seidel. Každá deska je pak doplněna krátkou historií o vesnici v češtině a němčině. Autorem textů je Ing. Josef Pecka.
A ještě jedna důležitá informace: Přesnou polohu všech třiceti prezentovaných zaniklých osad najdete v mapce na webových stránkách NP Šumava. Můžete si ji stáhnout nebo vytisknout, stejně tak i všechny historické fotografie umístěné na informačních panelech.
Najdete je zde:
Mapka: http://www.npsumava.cz/gallery/28/8624-album_sumavy_mapa.jpg
Historické album Šumavy: http://www.npsumava.cz/cz/5781/9440/clanek/
Průběh slavnostního předání projektu na Velkém Boru je zachycen na následujících snímcích.
Symbolického odhalení informační tabule se zúčastnili ředitelé obou sousedících národních parků - za NP Šumava Pavel Hubený a za NP Bavorský les Dr. Franz Leibl, kteří ocenili vzájemnou spolupráci
O podrobnostech z přípravy, realizaci a zajímavostech při zpracování projektu informoval Josef Štemberk, metodik marketingu Správy NP Šumava.
Jak důležité je připomínat historii zdůraznila Marie Malá, rodačka ze zaniklých Předních Paští, která zároveň ohodnotila Historické album Šumavy jako nejlepší ze všech dosud realizovaných projektů Správy NP Šumava.
Emil Kintzl, sám pevně spjatý s historií Šumavy a legenda zimní i letní turistiky na Šumavě, ocenil nápaditost informačních tabulí a popřál všem návštěvníkům Šumavy, aby jim toto unikátní dílo sloužilo co nejdéle.
Význam projektu ocenil také Willi Steger, předseda bavorské sekce spolku Karel Klostermann, který za jeho úspěšnou realizaci Josefovi Štemberkovi srdečně poblahopřál
Partnerem projektu za bavorskou stranu byl spolek KuLaMu (KulturLandscahftsMuseum-Grenzerfahrung), za který vyjádřil poděkování jeho předseda Erich Dorner
Text a foto: František Janout, ŠumavaNet.CZ