Román Skláři poprvé spatřil světlo světa v roce 1896, jedná se o zobrazení osobních dramat dvou rodin, které spojuje sklářská profese, vykresluje nejen tvrdý život na staré Šumavě, ale i mnohé skutečné příběhy a postavy ze spisovatelovy rodiny.

Středobodem děje je dnes již zaniklá obec, Hůrka u Prášil (Jezerné).Kniha "Skláři" jsou první knihou z ucelené a tematicky ucelené edice, kterou známý šumavský spolek plánuje vydává. První kniha této nové edice vás zavede do zadumaných šumavských hvozdů, kde můžete v klidu a tichu přemítat o osudu, vině, cti, smyslu lidského snažení, nestálosti úspěchu i pomíjivosti života. Témata, která autor v knize řeší, obdivuhodně rezonují právě s dnešní dobou.

Ve čtvrtek 14. února 2020 pokřtili knihu ve strakonickém pivovaru polotmavým Klostermannem. Sládek Měšťanského pivovaru Dudák Vlastimil Matej má nejen v šumavském kontextu jedno zajímavé specifikum. Vedle toho, že pivo Klostermann vaří, tak knihy od spisovatele Šumavy Karla Klostermanna čte. "Knihy Karla Klostermanna jsem velice rád četl už na gymnáziu, ale v posledních letech jsem se vrátil nejen k těm nejznámějším, ale i dalším méně známým jako například Světák z Podlesí a mohu vřele doporučit. Ideální kombinací na dlouhé zimní večery je pak četbu Klostermanna spojit i s ochutnáním našich stejnojmených piv," uvádí jednatřicetiletý Matej, který je ve funkci druhým rokem.

Díky spolku Karel Klostermann-spisovatel Šumavy má teď plán na volné večery jasně daný. Spolek se po letech rozhodl obnovit vydavatelskou činnost, naplánoval novou edici věnovanou právě spisovateli, jehož jméno má spolek v názvu. Jako první vlaštovku uvádí na trh knihu Skláři.

Archaický text prošel skutečně velmi citlivou a pečlivou kontrolou editorů klostermanologů Tibora Vargy a Evy Waldmannové. Cílem textových úprav bylo to, aby byl text čtivý a zajímavý pro současné čtenáře. Kniha má poutavě a moderně zpracovanou obálku a navíc je tištěna na recyklovaném papíře. „První odezvy od lidí z oboru, za které se my sami nepokládáme, jsou pochvalné, což mě těší. Kladné ohlasy mají zajímavé barevné celostránkové ilustrované koláže mladé šumavanky Zuzany Jandové,“ uvádí Petr Kuncl ze spolku Karel Klostermann spisovatel Šumavy.

Prvně se román objevil v roce 1896. Naposledy kniha vyšla v v roce 2015, čtenáři ji ale vykoupili a na pultech knihkupců nyní chybí. „Vyzvalo nás několik lokálních knihkupců s šumavskou litaraturou, zda bychom nechtěli navázat na předchozí vydavatelskou činnost,“ uvádí Kuncl.

Šumava tvoří pevný regionální rámec většiny Klostermannových děl. Ve Sklářích jde však podle znalců o mnohem víc. Osobní dramata dvou rodin, které spojuje sklářská profese, vykreslují nejen tvrdý život na staré Šumavě, ale i mnohé skutečné příběhy a postavy ze spisovatelovy rodiny. Středobodem děje je dnes již zaniklá obec, Hůrka u Prášil (Jezerné). Témata, která autor nastoluje, obdivuhodně rezonují právě s dnešní dobou. Tato kniha čtenáře zavede do zadumaných šumavských hvozdů, kde může v klidu a tichu přemítat o osudu, vině, cti, smyslu lidského snažení, nestálosti úspěchu i pomíjivosti života.

Není to první spolupráce s tímto šumavský spolkem. Společně již jsme vytvořili originální lavičku, která již slouží turistům ve Zhůří na Šumavě. Umístění další lavičky plánujeme i letos,“ uvádí Dušan Krankus, ředitel pivovaru.

Skláři jsou nyní v prodeji v pivovarské prodejně, kde budou také v nabídce ve speciální dřevěné odnosce, která je dílem šumavského řezbáře ze Zátoně Vladimíra Šimona.

Jedná se o ruční práci a od toho se odvíjí i cena. Rozhodně se ale bude jednat o luxusní suvenýr pro všechny milovníky Šumavy,“ doplňuje Krankus.

Sbírka Skláři bude první z edice, kterou chce spolek a pivovar vydávat. Půjde o ucelenou ediční řadu knih Karla Klostermanna. Každá kniha bude mít svoji barvu, ale jednotný design tak, aby byly čtenáři snadno identifikovatelné,“ uvádí Kuncl.

Prozrazuje také, že nyní jsou na řadě oblíbené romány odehrávající se v centrální Šumavě. Spolek také uvažuje o vydání česko-německy psané povídkové knihy, což by byl společný projekt s bavorskou sekcí spolku, která sídlí ve Spiegelau.

Kniha bude od konce února k dostání u kvalitních regionálních knihkupců i v klatovském pavilonu skla PASK.

Online lze zakoupit zde: http://www.eshop.sumava-turismus.cz/kategorie/knihy-a-casopisy/sklari/

nebo na https://www.facebook.com/klostermann.cz/

Foto ze křtu: Vladislav Hošek
Text: Pavel Pechoušek

 

Reklama – Google

Reklama

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Úklidové služby na Šumavě. Kvilda, Modrava, Borová Lada a okolí.
Penzion vhodný pro rodinné ubytování nebo pro firemní a skupinové akce. Nádherný výhled. (*I)

Reklama – Google