Režisérem letošního silvestra na Kubově Huti a na Boubíně, stejně jako mnohde jinde byl covid-19. Jízdy tradičního silvestrovského vlaku z Vimperku na Kubovu Huť, coby hromadná akce, byly zrušeny. Žádné stánky, žádné občerstvení. Zbyla jen jediná zdejší atrakce, s níž si ji také hodně cestujících silvestrovských vlaků spojovalo – výstup na Boubín.

Letos bylo třeba k dopravě na Kubovu Huť využít pravidelné vlakové spoje či vlastní dopravní prostředky.  Pokud není předpověď počasí vyloženě nepříznivá (a taková byla i pro poslední den letošního roku), lze se těšit i na pěkné výhledy z rozhledny. Oblíbené zejména mezi fotografy a milovníky přírody je pozorovat při příznivém počasí z rozhledny svítání a východ slunce. Ovšem výstup z Kubovy Huti je třeba absolvovat ještě za tmy před ranním rozbřeskem. K této podívané je samozřejmě možné využít i jiné dny v roce, ale ten poslední je jakýmsi symbolem, impulsem do nového roku i osobní metou.

Letošní konec roku na Boubíně se od těch dřívějších odlišoval nejen tím, že sem vystoupilo mnohem méně lidí, ale také počasím a možností přístupu na rozhlednu. Ač tentokrát nebyla inverze a ranní teplota pod bodem mrazu byla na Boubíně i v podhůří shodná, kolem vrcholu se převalovaly mraky, ale dole byla bezmračná obloha. Ten, kdo chtěl vystoupit na rozhlednu, musel nejprve zaplatit prostřednictvím platební karty 50 Kč nebo z mobilu poslat přes SMS 60 Kč, aby mohl projít vstupním turniketem. Rozhledna je nejen 2 roky před koncem své životnosti, ale navíc musela během října a listopadu prošla opravou. Kulatina ve spodní části byla shnilá a bylo třeba ji vyměnit. Nová rozhledna bude vyžadovat několikamiliónové náklady. To je jeden z důvodů, proč nynější dřevěnou konstrukci „zkrášlily“ sluneční panely, antény, kamery a zmíněný turniket.

Jak to v první polovině posledního dne roku na Kubově Huti a na Boubíně vypadalo, ukazují přiložené snímky.

Více snímků najdete ve fotogalerii zde: https://www.sumavanet.cz/fotogalerie.asp?fbcode=pid~267328

Text a foto František Janout, ŠumavaNet.CZ

S nadhledem jako z boubínské rozhledny přejeme všem vstup do nového roku.

Reklama – Google

Reklama

Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Fotoateliér v centru Nýrska. Fotíme děti, bříška, rodinná foto, portréty, svatby, domácí mazlíčky,...
Šumavská chalupa v klidném prostředí u lesoparku. Soukromí, klid. WiFi internet. Vhodné pro rodiny s dětmi i páry.

Reklama – Google