Polorozpadlý statek Pohádka (Christlhof) se nachází na samotě uprostřed krásných luk s nádhernými výhledy nedaleko Čachrova v místech, kde se z Pošumaví stává Šumava. Jak je okolí statku malebné, o to je stavení děsivější. Údajně sálá temnou a negativní energii.

Podle místních pověstí Pohádku proklela v roce 1828 stařena, která byla obviněna z požáru v nedalekém Strážově a na louce u Pohádky byla rozlíceným davem ubita.

Původní osada tří statků z 16. století byla postavena německou rodinou Pangerlových. Jediné do současnosti dochované stavení je z 19. století. Rodina Panglerových byla po válce ze stavení odsunuta. Vlastníci se poté často střídali. Údajně se jeden z majitelů se na Pohádce oběsil a jeho žena zešílela.

Až do svého zatčení zde v letech 1991 - 1994 žil a zřejmě i vraždil Ivan Roubal (*1951, +2015), doživotně odsouzený vrah. Původně měl záměr chovat jeleny, povolení však nezískal, choval tedy vietnamská prasata, drůbež a pár koní.

Během pobytu na Pohádce začal se svojí vražednou činností. Přímo na Pohádce se měl v roce 1991 zbavit svých dvou známých. Obětí měl být František Heppner a jeho ruská přítelkyně, kteří záhadně zmizeli. Ivan Roubal používal Heppnerovo auto a prodával jeho nábytek. Tato vražda mu však nebyla nikdy prokázána. Těla pohřešovaných nebyla nikdy nalezena, údajně se svým příbuzným svěřil, že je zkrmil prasatům.

Roubal vraždil i v Praze a v jiných částech republiky. V březnu 1994 byl zatčen a až v roce 2000 odsouzen na doživotí za pět dokázaných brutálních vražd.

Po zatčení zůstala prasata i další zvířata uzavřena ve chlévě a umřela hlady, kolem stavení se dlouho linul puch rozkládajících se těl zvířat.

V současnosti stavení chátrá. V roce 2010 bylo zapáleno, oheň Pohádku nezničil. O častých návštěvách zvědavců a dobrodruhů svědčí např. graffiti na stěnách. Údajně jsou zde slyšet kroky nebo naříkající hlasy. Vstup do rozpadajícího se stavení je však životu nebezpečný.

Ivan Roubal zemřel v karvinském vězení v roce 2015.

Jak se tam dostanete:

Pohádka leží mimo značené turistické trasy. Je dostupná po lesních cestách, běžným automobilem se na ní nedostanete.

Z Vítně – dojdeme/dojedeme z Vítně po silnici na Mladotice až ke křižovatce s lesní cestou. Lesní cesta odbočuje vpravo do lesa asi 300 metrů před Mladoticemi. Lesními cestami a po lukách stoupáme k Pohádce. Délka od křižovatky cca. 2 km.

Z Čachrova – dojdeme/dojedeme z Čachrova po modré turistické trase do vesničky Bradné. Z Bradného je cesta dlouhá 2,7 km. Nesmíme zapomenout včas odbočit z modré trasy do lesa.


Mapa
(c) Text & foto: ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google

Reklama

Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Fotografování i z ptačí perspektivy. Propagační materiály a pohlednice na klíč pro hotely, obce, firmy,...
Samostatný rodinný domek pro až 8 osob (4 ložnice), 5 km od Klatov. V těsném sousedství cyklostezky a koupaliště.

Reklama – Google