Po stopách Jiráskovy Lucerny na Domažlicku Karel Havlík V překrásném okolí Staňkova na Domažlicku má být z jara otevřena nová a svého druhu jediná naučná stezka v Plzeňském kraji nazvaná Po stopách Jiráskovy Lucerny. Návrh na zřízení dvanáctikilometrové trasy s deseti informačními tabulemi, pochází od pracovnice referátu životního prostředí domažlického okresního úřadu Jany Vacíkové. "Inspirovala jsem se místní legendou, ve které měl být hlohovský mlýn Paseka ležící nedaleko Staňkova předlohou pro mlýn v Jiráskově Lucerně. Nejde vůbec o historickou studii, spíše o pozoruhodnost, která jistě přiláká mnoho návštěvníků,". Podle vyjádření znalce Jiráskova díla Viktora Viktory ze Západočeské univerzity, není vyloučeno, že spisovatel mohl Hlohovou navštívit. Mlýn Paseka na říčce Zubřině, která se vlévá do Radbuzy, byl postaven v roce 1703. Dodnes jej vlastní původní vlastníci z rodu Pavlíků a dodnes se pyšní téměř původním mlýnským zařízením. K starému mlýnu přívede turisty stezka začínající v Osvarčíně a bude pokračovat přes hrádek Lacembok, který podle Vacíkové, představoval v Lucerně zřejmě Lesní zámeček. Potom vystoupí turisté na vrch Mastník a zajímavou pouť ukončí na staňkovském nádraží. Naučná stezka má kromě oživení vzpomínky na klasickou Jiráskovu divadelní hru, obohatit návštěvníky Staňkovska znalostmi o zdejších přírodních, zoologických a geologických zvláštnostech krajiny. "Příspěvek na vybudování trasy dostala Hlohová z Programu obnovy vesnice a předpokládá se dotace i pro Osvračín a Staňkov," dodala Jan Vacíková s tím, že na vypracování základních sdělení na informačních tabulích se podílejí odborníci z oborů historie, zoologie, botaniky a geologie. Stezku mají označit členové domažlického Klubu českých turistů.

Reklama – Google

Reklama

Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Komplexní diagnostika v oblasti prsu, zajištění mamografického a ultrazvukového vyšetření. Ultrazvuková vyšetření celého těla.
Chalupa nedaleko hradu Rabí, u řeky Otavy, velká zahrada - gril, míčové hry, pískoviště a houpačky. Pro turisty i rodiny. (*I)

Reklama – Google