Měšťanské pivovary

Počátky klatovského měšťanského pivovarnictví sahají do poslední čtvrtiny 13. století. Z historických dokumentů vyplývá, že ve městě ve středověku prokazatelně stálo 151 právovárečných domů a sladoven.

Časem se vaření piva koncentrovalo do dvou obecních pivovarů a to do původního klášterního pivovaru na Špitálském předměstí a tzv. Tomáškovského zvaného též „Na Hrbě“.

Postupně se zjišťovalo, že je třeba zřídit ještě další pivovar, kde by se připravovaly sváteční a doplňkové vary. Shromáždění klatovských právovárečných měšťanů proto na přelomu 17. a 18. století rozhodlo o vybudování dalšího městského pivovaru v šosovní vesnici Beňovy.

 

Růst poptávky po klatovském pivu předznamenal potřebu rozšíření stávajících provozů. V roce 1818 zakoupili právováreční měšťané část komplexu bývalého jezuitského semináře a postupně ho začali upravovat na nový velkokapacitní pivovar.

Plný provoz se zde spustil v roce 1893. Slávu klatovského chmelového moku z nového pivovaru pomáhal šířit tehdejší sládek Damas Hanuš. Roční výstav se pohyboval kolem 10.000 hl.

V létě 1948 došlo ke znárodnění klatovského měšťanského pivovaru a jeho začlenění do národního podniku Západočeské pivovary v Plzni. V březnu 1949 se zde uvařilo poslední pivo. Strojové vybavení bylo demontováno a odvezeno do vznikajícího pivovaru v Michalovcích na východním Slovensku. Do objektu bývalého měšťanského pivovaru se přesunula výroba sodové vody a limonády.

Dům, kde se vařilo poslední klatovské měšťanské pivo, stojí na rohu ulic Balbínova a Vančurova a nese čp. 57.


Církevní pivovary 

Ve městě pod Černou věží vařila po staletí chmelový mok i církev. První církevní pivovar zde zřídili křížovnící s červenou hvězdou na konci 13. století ve svém klášteře. Jeho konec a převedení na obecní pivovar způsobila husitská rebelie.

V 15. století vznikl při kostele Panny Marie farní pivovárek. Ten fungoval až do poloviny 16. století.

V 17. století se do pivovarnictví v prostorách tzv. Korálkovského dvora pustila i místní jezuitská kolej, která se vbrzku dostala do sporu s právovárečnými měšťany a řešila tento konflikt přesunutím vaření piva do získaného bývalého panského pivovaru v nedalekém Svrčovci.

Akciový pivovar 

Po uvolnění podmínek pro vznik nových pivovarů (viz výše) na jaře 1869 došlo v Klatovech k založení akciového pivovaru. V čele snah o zřízení nového typu pivovarského provozu stál paradoxně předseda shromáždění právovárečných měšťanů, tedy konkurence, Josef Král.

V květnu 1871 bylo avizováno vydání první edice akcií chystaného pivovaru. V lednu 1872 byla do obchodního rejstříku zapsána nová firma „První akciový pivovar v Klatovech“. Pro výstavbu podniku byl vybrán prostor u tzv. Boškovny čp. 108 na Vídeňském předměstí.

V lednu 1874 zde sládek Emanuel Anger uvařil první várku a v polovině března téhož roku byl nový pivovar slavnostně otevřen a představen veřejnosti.

Smělé plány však uvrhly firmu rychle do dluhů a pivovar zakoupil největší věřitel, pražská chmelařská firma M. H. Russ. Z akciového pivovaru se tak stal v roce 1876 „Ruský pivovar“. Průměrný výstav nového pivovaru se pohyboval kolem 15.000 hl.

V roce 1891 zakoupil tento podnik Salomon Löwy a firma potřetí měnila název. V obchodním rejstříku se objevil zápis Löwyův pivovar Klatovy“. Když v roce 1906 nastoupil do vedení firmy syn Salomona Löwyho František, rozhodl se tento mladík pro změnu svého příjmení a zároveň názvu firmy. Zrodil se tak Lannerův pivovar. Podnik relativně prosperoval, ovšem hospodářská krize na počátku 30. let 20. století předznamenala jeho pád. Na jaře 1933 se pivovar z části proměnil na prodejní sklad Prvního akciového pivovaru Plzeň.

V květnu 1939 se zde uvařila poslední várka piva a provoz se definitivně změnil na pouhou stáčírnu.

Budova bývalého akciového pivovaru stojí v Puškinově ulici v Klatovech a nese číslo popisné 135.

 

Zdroj textu: Jan Jirák – historik
Foto: Jiří Strašek, ŠumavaNet.CZ & další autoři
Zdroj textu: Jan Jirák – historik
Foto: Jiří Strašek, ŠumavaNet.CZ & další autoři

Reklama – Google

Reklama

Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Rekreační středisko Rybník, Český les
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Daňové a finanční poradenství
Rodinný penzion a restaurace v klidném prostředí. Velké travnaté hřiště, bazén, terasa, dětský koutek,... Vhodné i pro firmy a kluby.

Reklama – Google