Trochu jiný zážitek než v létě poskytuje zimní výlet na běžkách na vyhlídku pod vrcholem Černé hory nad Prameny Vltavy. Byla otevřena v srpnu 2012 a patří mezi nejkrásnější šumavské vyhlídky.

Reportáž z otevření naleznete zde ...

Tip na výlet na vyhlídku pro pěší a cyklisty + přehled toho, co můžete z vyhlídky vidět

Ale teď se věnujme zimě.

Nejhezčí zimní zážitky přináší šumavská krajina a příroda v době inverzí nebo při vyjasnění po předchozím sněžení, dokud sníh na zasněžených stromech neroztaje. Při inverzích může větve stromů obalit i námraza, která zejména při silnější vrstvě působí velmi efektně a vytváří doslova kulisu zimního království. Inverzní oblačnost při přechodu z nižších do vyšších poloh většinou charakterizuje hustá mlha, nad níž pak, ve výšce kolem tisíce metrů, bývá slunečno s dalekým dohledem. Je však i tady mít na paměti, že výjimka potvrzuje pravidlo. Když budete mít štěstí nebo si počkáte, až bude příznivá předpověď počasí, přesvědčíte se o tom na vlastní oči. A vyhlídka na Černé hoře je pro to tím pravým místem.

Celou zimní trasu z Kvildy přes Prameny Vltavy si prohlédněte ve FOTOGALERII …

Přístup k vyhlídce:

Nejkratší cesta k vyhlídce vede z Kvildy. Upravenou lyžařskou stopou, která sleduje modrou značku, dojedete po 6,5 km mírného stoupání k Pramenům Vltavy a po dalším půl kilometru na rozcestí U Pramene Vltavy. Odtud budete pokračovat po červené značce úbočím Černé hory ve směru k Ptačí nádrži. Po 1 km stoupání je vpravo odbočka značená červeným trojúhelníčkem, která po 400 m přivádí k vyhlídce. Celá trasa je dlouhá 8,5 kilometru a průměrní běžkaři ji zvládnou za 2 hodiny. Zpáteční cesta až do Kvildy klesá a lze ji ujet za hodinu. Druhá varianta návratu do Kvildy (prodloužení cca 4 km) je odbočit na rozcestí U Pramene Vltavy po červené na Bučinu (možnost občerstvení). Je však třeba počítat s poměrně prudkým stoupáním do sedla Pod Stráží.

Další možnost je z Filipovy Huti (cca 9 km) nebo z Modravy (cca 9,5 km). Z Modravy vede upravovaná lyžařská stopa po červené značce, společně s modrou k Modravskému mostu (2 km), odtud stoupá k Černohorské nádrži, kde se spojuje se stopou vedenou po žluté značce z Filipovy Huti. Vzdálenost z Modravy je sem 4 km, z Filipovy Huti 4,5 km. Dále se pokračuje společně po červené značce, která směřuje přes rozcestí Ptačí nádrž na Černou horu. Po dosažení vrcholu stoupání červeně značené cesty úbočím Černé hory směrem na Bučinu, pokračujeme dál ještě cca 1 km mírným klesáním k odbočce značené červeným trojúhelníčkem, odkud vlevo nahoru po 400 m přijedeme k vyhlídce. Návrat do výchozích míst je po stejné trase.

Zdatnější běžkaři si mohou výše uvedené trasy spojit do okruhu.

Délka okruhů:

Kvilda – Prameny Vltavy – Černá hora – Černohorská nádrž – Filipova Huť – Kvilda  23 km

Modrava
– Černohorská nádrž – Černá hora – Prameny Vltavy – Kvilda – Filipova Huť – Modrava  25,5 km

Filipova Huť
– Černohorská nádrž – Černá hora – Prameny Vltavy – Kvilda – Filipova Huť  23 km


Text a foto: František Janout, ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google