Připravili jsme pro Vás Tip na netradiční pěší túru na Velký Ostrý z německé strany ze sedla Scheiben (Scheibensattel). Nejenže patří mezi jedny z nejhezčích hřebenových tras na Šumavě, ale umožňuje vidět i místa, na něž není z české strany oficiální přístup. Hraniční hřebenovka na Velký Ostrý přes bývalou Juránkovu chatu, Svaroh a Velký Kokrháč skýtá nádherné výhledy. Celá trasa je dlouhá 15 km, z toho polovinu tvoří hřebenová partie a stoupání na ní, kde je třeba počítat s náročnějším terénem.

Do výchozího místa Scheibensattel dojedete autem od hraničního přechodu v Železné Rudě (viz Příjezd autem). Na velkém parkovišti, které slouží hlavně v zimě vyznavačům bílé stopy, není problém zaparkovat.

Na uvedené mapce je celá trasa vyznačena modrými tečkami a trasovými body A až H, na něž najdete odkazy v textu.

Z parkoviště (A) vás vede vzhůru po lesní silnici červenobílá značka LO5 – Zwercheck (stejným směrem je značena i lyžařská trasa do Eggersbergu). Po 0,5 km stoupání se na rozcestí (B) značení dělí. Odbočíte po značce LO5 vpravo, která po dalším 0,5 km zatočí z cesty kolmo do lesa (C) a pokračuje jako stezka prudkým stoupáním. Po 1 km a po překonání výškového rozdílu přes 200 m vás přivede ke skalce na státní hranici (D).

Dál půjdete vlevo po hraničním chodníku a po 150 m uvidíte sutiny bývalé Juránkovy chaty. Její existenci už připomíná jen zarostlé rumiště cihel a informační tabule s textem a historickými fotografiemi od Svazu lyžařů Plzeňského kraje.

Necelých 200 m odtud projdete kolem vrcholu Svarohu (E) a jak jsem zmínil již v úvodu, otevře se vám panoramatický rozhled - směrem k jihu na Velký Javor, Malý Javor a Enzian, na severu na vodní nádrž Nýrsko a na západě Hoher Bogen a Velký a Malý Ostrý. Siluetu těchto dvou vrcholů budete mít před sebou takřka po celou trasu a přesvědčíte se, že dostaly právem přezdívku Prsa Matky Boží.

Po hranici sestupujete zvolna z výšky 1300 m o 150 výškových metrů níže do sedla pod Velkým Kokrháčem a ponoříte se do lesního porostu. Stezka přibývá na náročnosti a musíte se proplétat kamenitým terénem, který vás bude doprovázet až na vrchol Ostrého. Na Velkém Kokrháči (F), který tvoří skalnaté seskupení, budete mít za sebou 5 km pochodu a k vrcholu Ostrého budou zbývat 3 km, z nichž jednu polovinu představuje sestup do sedla pod Ostrým, druhou polovinu pak znovuzískání ztracené výšky.

   

Před konečnou fází stoupání přichází zleva k hranici červenobílá značka LO1 z Lohbergu, která vás po 400 m přivede na Velký Ostrý k vrcholovému kříži na skalnatém ostrohu ve výšce 1293 m (G). Těsně pod vrcholem je také oficiální turistický hraniční přechod, k němuž vede z české strany modrá turistická značka od Statečku.

 

Budete odměněni nejen impozantním pohledem na celou absolvovanou hřebenovou trasu, ale i kruhovým rozhledem. V chatě na vrcholu (Osserschutzhaus) je v provozu samoobslužná restaurace, kde se můžete občerstvit a posedět uvnitř nebo za pěkného počasí venku na terase.

Zpět půjdete opět po červenobílé značce LO1 – Lohberg. Po 400 m se značení odchýlí napravo od hranice a směřuje dolů do obce Lohberg. Pokud byste došli až tam, zbytečně si zpáteční cestu nejen prodloužíte, ale ztratíte ještě zhruba 250 výškových metrů, které byste pak museli po silnici k parkovišti zase nastoupat.

Po necelých 2 km sestupu proto věnujte pozornost místu, kde červená značka LO1 protíná štěrkovanou lesní silničku (H), po níž se vydáte vlevo -  uvidíte tady směrovku na Scheiben a LO2 – Altlohberghütte. Jít stále přímo směr Scheiben a nikam neodbočovat (podle značky LO2 – Altlohberghütte je možno jít jen cca 2,5 km, pak tato odbočuje vpravo dolů).

Po necelých 5 km pochodu přijdete na rozcestí nad Scheibensattel (B) a odtud po 0,5 km dolů na zpět parkoviště (A).

  Více fotografií - fotogalerie zde...

Příjezd autem ze Železné Rudy:

V  Bayerisch Eisenstein těsně za hraničním přechodem v Alžbětíně obočit vpravo na Brennes-Grosser Arber (pozor, odbočku lze snadno přehlédnout, je takřka do protisměru!). Serpentinami vystoupá silnice obcí a po 7 km přijedete na Brennes, kde pokračujte přímo ve směru Lohberg a Lam (vlevo odbočuje silnice pod Velký Javor do Bodenmais). Po dalších 5 km (silnice probíhá prakticky po vrstevnici) přijedete na parkoviště Scheibensattel (nelze přehlédnout – je podél silnice, uprostřed dřevěná chatka, v místě, kde silnice zatáčí vlevo je ještě odbočka vpravo na zadní rozsáhlé parkoviště) 

Na start cesty lze autem dorazit i přes hraniční přechod Svatá Kateřina u Nýrska.


Text a foto: František Janout, ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google

Reklama

Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Rekreační středisko Rybník, Český les
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Nakladatelství a vydavatelství. Pohlednice, leporela, kalendáře, propagační materiály. (*I)
Jedna z nejvýše položených horských chalup na Šumavě, nádherný výhled. WiFi internet. Pro rodiny i skupiny.

Reklama – Google