Zbytky tenké zledovatělé vrstvy sněhu a teplota nad bodem mrazu doprovázely v sobotu 28.12.2013 na Kvildě druhý ročník slavnostního otevření Bílé stopy. Původně plánovaný veřejný závod O Kvildský pohár byl sice zrušen, nedostatek sněhu však neodradil historické lyžníky ze SKI klubu Šumava, aby se spolu v dobové lyžařské výstroji pustili do soupeření. Návštěvníci si mohli užít i doprovodný program, který probíhal v nezkrácené podobě.

I když sněhové podmínky zatím nevypadají příliš nadějně, zima teprve začíná a běžkaři si určitě přijdou na své. Potěšitelnou zprávou je, že se Správě Národního parku Šumava podařilo i pro letošní zimu zajistit sponzora Bílé stopy, takže její vyznavači ji budou moci využívat zdarma i v této zimní sezóně. Generálním sponzorem je, jako loni, Česká spořitelna, která uhradí přes polovinu nákladů na údržbu lyžařských stop, na zbývajících nákladech se budou podílet šumavské obce a Regionální rozvojová agentura Šumava. Ředitel Správy  NP Šumava, zástupce České spořitelny a za šumavské obce starosta Kvildy vyjádřili přesvědčení, že bude celá Šumava potřebnou sněhovou nadílkou obdařena a popřáli běžkařům na všech šumavských lyžařských trasách pohodové zážitky.

Přípravy a organizace závodu historických lyžníků se jako loni ujal nestor turistiky a lyžování na Šumavě Emil Kintzl a sám se také do závodění zapojil.


Velkému zájmu se těšila ukázka zásahu záchranářů ISS NP Šumava se čtyřkolkou, opatřenou sněhovými pásy, v níž figuroval záchranářský pes Bady vycvičený na hledání ztracených a sněhem zasypaných lidí v terénu.

Lákadlem byly také projížďky na saních tažených koňmi, které jsou součástí projektu SNP Šumava „Návrat koní na Šumavu“

Více fotografií najdete ve fotogalerii zde … 

Text a foto: František Janout, SumavaNet.CZ

Reklama – Google