V době inverze, kdy jsou níže položené oblasti zahaleny mlhou a vy se chcete vydat za sluníčkem, nemusíte na Šumavě cestovat příliš vysoko. Takovým místem je také, zejména v sezóně hojně navštěvovaný, hrad Kašperk.

Hrad Kašperk, který leží v nadmořské výšce 886 m, je nevýše položeným královským hradem v Čechách. V této poloze se při inverzi nachází většinou nad oblačným příkrovem. Je tedy ideální volbou pro pěkný a nenáročný výlet.

Kašperk byl založen králem Karlem IV. v letech 1356 – 1361. Důvodem výstavby bylo střežit zemskou hranici s Bavorskem, ochránit významné naleziště zlata a zabezpečit důležitou obchodní trasu kašperskohorské Zlaté stezky. Jeho dvě charakteristické věže tvoří nejen významnou dominantu viditelnou ze širokého okolí, ale je z nich i fantastický rozhled. V zimním období je sice hrad zavřený, ale velkolepý dojem poskytne i zvenčí.  Ani o působivé výhledy nepřijdete, pokud se vydáte ke hradu po turistické stezce přes Pustý hrádek. Od druhé poloviny 15. století sloužil jako předsunuté opevnění. V současnosti je to zřícenina, na níž je volný přístup po dřevěných schodech, zakončených výhledovou plošinou.

Východištěm 3 km dlouhé pěší okružní trasy je placené parkoviště České Domky u silnice z Kašperských Hor do Strašína (naproti penzionu Rychta na Račánku).

Vyjdete po zelené TZ směr hrad Kašperk, po 300 m na rozcestí Žlíbek (2) odbočíte vlevo na žlutou TZ (vede společně s červenou), která se po dalších 200 m stáčí ze silničky vpravo vzhůru (3). Lesem po ní vystoupáte na Pustý hrádek (4). Z něho pokračuje žlutá TZ necelých 0,5 km po kamenité stezce k hradu (5).  

Na parkoviště se vrátíte po zelené TZ po asfaltové silničce.

 

Kompletní fotogalerie zde: https://www.sumavanet.cz/fotogalerie.asp?fbcode=album~6651


Mapa
(c) Text a foto: František Janout, ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google