V době inverze, kdy jsou níže položené oblasti zahaleny mlhou a vy se chcete vydat za sluníčkem, nemusíte na Šumavě cestovat příliš vysoko. Takovým místem je také, zejména v sezóně hojně navštěvovaný, hrad Kašperk.

Hrad Kašperk, který leží v nadmořské výšce 886 m, je nevýše položeným královským hradem v Čechách. V této poloze se při inverzi nachází většinou nad oblačným příkrovem. Je tedy ideální volbou pro pěkný a nenáročný výlet.

Kašperk byl založen králem Karlem IV. v letech 1356 – 1361. Důvodem výstavby bylo střežit zemskou hranici s Bavorskem, ochránit významné naleziště zlata a zabezpečit důležitou obchodní trasu kašperskohorské Zlaté stezky. Jeho dvě charakteristické věže tvoří nejen významnou dominantu viditelnou ze širokého okolí, ale je z nich i fantastický rozhled. V zimním období je sice hrad zavřený, ale velkolepý dojem poskytne i zvenčí.  Ani o působivé výhledy nepřijdete, pokud se vydáte ke hradu po turistické stezce přes Pustý hrádek. Od druhé poloviny 15. století sloužil jako předsunuté opevnění. V současnosti je to zřícenina, na níž je volný přístup po dřevěných schodech, zakončených výhledovou plošinou.

Východištěm 3 km dlouhé pěší okružní trasy je placené parkoviště České Domky u silnice z Kašperských Hor do Strašína (naproti penzionu Rychta na Račánku).

Vyjdete po zelené TZ směr hrad Kašperk, po 300 m na rozcestí Žlíbek (2) odbočíte vlevo na žlutou TZ (vede společně s červenou), která se po dalších 200 m stáčí ze silničky vpravo vzhůru (3). Lesem po ní vystoupáte na Pustý hrádek (4). Z něho pokračuje žlutá TZ necelých 0,5 km po kamenité stezce k hradu (5).  

Na parkoviště se vrátíte po zelené TZ po asfaltové silničce.

 

Kompletní fotogalerie zde: https://www.sumavanet.cz/fotogalerie.asp?fbcode=album~6651


Mapa
(c) Text a foto: František Janout, ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google

Reklama

Chata Modrava
Chata Modrava
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Oslovte zákazníky na perspektivním médiu současnosti.
Nově postavené apartmány s krásným výhledem, klid a soukromí, pravá šumavská romantika po celý rok.

Reklama – Google