Muzeum historických motocyklů Zdeňka Bálka bylo založeno v roce 1990 otevřením muzea motocyklů v Kašperských Horách. S postupem času a neutuchající sběratelskou vášní pro motocykly k Muzeu historických motocyklů v Kašperských Horách přibyly ještě další dvě pobočky, a to v Bečově nad Teplou a v Železné Rudě.

V současné době se jedná o jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek motocyklů v České republice. A protože od motocyklů už je to na jednu stranu jen krůček k automobilům a na tu druhou zase k jízdním kolům, k vidění jsou právě i historická jízdní kola a v některých našich výstavních prostorách i automobily.

V jednotlivých muzeích lze najít i mnoho světových unikátů a rarit. Expozice jsou koncipovány tak, aby zaujaly i děti a dámy. Věříme tedy, že si naši návštěvníci výlet do světa předků současných vozítek nejen užijí, ale objeví i spoustu zajímavostí z tohoto kouzelného světa vonícího benzinem a olejem.

Muzeum historických motocyklů a jízdních kol v Kašperských Horách

Muzeum historických motocyklů v Kašperských Horách patří mezi vůbec nejstarší soukromá muzea tohoto typu v České republice.

Výstavní expozice je koncipována tak, aby zaujala nejen znalce, ale i laiky, děti a dámy. Jednotlivé exponáty jsou umístěny do prostoru evokující ulice města, kde je možné potkat jeho obyvatele pyšnící se svými nablýskanými stroji, projíždějícími na kole, korzujícími v dobových šatech nebo prostě jen na vycházce s dětmi a jak jinak než s dobovým kočárkem.

A pravdou je, že se v tomto městě střetává hned několik velikánů motoristického průmyslu, kde snad ani není možné vybrat vítěze. K vidění je motocykl Čechie (neboli Böhmerland), který je často označován za jeden z nejbizardnějších motocyklů, který kdy spatřil světlo světa. Jedná se totiž o nejdelší vyráběný motocykl na světě, který kdy byl sestrojen. To ovšem není jediná neobvyklost, která se k Čechii váže. Naproti tomu, na první pohled relativně velmi nenápadný motocykl JAC 500 jako jediný dochovaný stroj této značky na světě představuje významného nositele kulturně-historického dědictví českého národa. Prvenství mezi nejstaršími stroji patří motocyklu FN z roku 1911. Jízdní kola jsou zastoupena například vysokým jízdním kolem značky Kohout z roku 1890, kardanovým kolem firmy FENDT či úplně prvním předchůdcem jízdních kol, jak je dnes známe, dřevěným odrážedlem barona von Dreise.

Za zmínku jistě stojí i výstavní prostory muzea, které jsou umístěny ve zcela atypickém prostoru staré půdy s výškou krovu až 14,5 metrů. Krov je excelentní prací starých šumavských tesařů, byl totiž zkonstruován bez jediného kovového hřebíku.

Samotný dům muzea pochází z původní zástavby ze 14. století a léta svého mládí zde trávil spisovatel Karel Klostermann, který v domě žil spolu se svými rodiči. Karlu Klostermannovi, spisovateli, který se ve svých knihách věnuje převážně Šumavě, je věnována pamětní deska na budově muzea.

Muzeum je možné navštívit v pravidelné otevírací době. Pro skupiny nad 10 osob je možné otevřít i mimo tuto pravidelnou otevírací dobu, avšak jedině po předchozí objednávce na tel. 606 737 041, Zdeněk Bálek. Pro školní výpravy a zájezdy doporučujeme z kapacitních důvodů návštěvu muzea na uvedeném čísle vždy objednat předem.

Otevírací doba:

květen: soboty a neděle 9.00 -12.00 12.30 – 17.00

červen, červenec, srpen, září: denně 9.00 – 12.00 12.30 – 17.30

Kde nás najdete:

Vimperská 12, Kašperské Hory
horní roh náměstí, směr Vimperk

Další informace:

www.historickemoto.cz
Facebook

Kontakt:

Zdeněk Bálek, tel. 606 737 041
e-mail: moto-muzeum.zdenek.balek@seznam.cz


Mapa

Reklama – Google

Reklama

Chata Modrava
Chata Modrava
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Výrobce plastových technických výlisků pro elektrotechnický, automobilový a farmaceutický průmysl.
Víceúčelové sportovní hřiště s umělým povrchem. Velká zahrada. Školní výlety, firemní a sportovní akce.

Reklama – Google