MOKROSUKY A OKOLÍ : ŠUMAVA

Czech • Deutsch • English
 Znak obce Mokrosuky

Projekty

Dobrovolný svazek obcí

Turistická oblast Pošumaví

Pošumavská odpadová

Naplánujte si výlet

V mapách klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Přidat do trasy. Pak udělejte totéž u cíle a zvolte, zda pěšky, na kole či autem.

Nepřehlédněte

22. června 2023 v 19:00 hodin, OU Mokrosuky

Mokrosuky a okolí - Lešišov - Pozorka

objevte při putování přírodou stopy našich předků

Obec Mokrosuky se rozkládá v průměrné výšce 532 metrů nad mořem asi devatenáct kilometrů jihovýchodně od Klatov a osm kilometrů severozápadně od města Sušice.

V první polovině 20. století ve vsi žilo přes 300 obyvatel, v současné době je zde trvale hlášeno zhruba 130 občanů. Obec Mokrosuky spravuje také dvě osady - Lešišov a Pozorku.

U obce vede železniční trať z Klatov do Horažd'ovic a je zde i železniční stanice.

Zdejší region je ideální pro cykloturistické výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí.

Mokrosuky jsou obcí (magických) památných stromů

Přibližně šestisetletá lípa velkolistá (Tilia platy-phyllos) roste na západním okraji vsi u bývalého hospodářství u Pavlíčků při silnice na Hory Matky Boží.

Za války prý bylo do dutiny v jejím kmenu ukrýváno obilí. U lípy se měla zjevovat v podobě mlhavého přízraku vyhnaná dcera jednoho ze zámeckých pánů.

Do roku 2017 rostl na východním konci vsi čtyřsetletý dub letní (Quercus robur).

Pod mokrosuckým dubem jsou prý pochováni švédští vojáci z třicetileté války. Nedaleko stromu má být i hrob obětí moru ze Sušicka. Těmto místům se proto říká Na hřbitově nebo U svítivých hlav.

Památným stromem je také Lešišovská lípa, která je třetí nejmohutnější lípou malolistou v západních Čechách. U této lípy prý také dříve strašilo - za šera v její dutině údajně mizely přízraky a byla útočištěm místních pašeráků a loupežníků

Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Obecním úřadem Mokrosuky
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ