Malé Javorské jezero - Kleiner Arbersee leží v nadmořské výšce 918 m na severním úpatí Malého Javoru. Jde o ledovcové jezero.

Zvláštností jezera jsou tři plovoucí ostrůvky, které mají tloušťku 1,5 až 3,5 metru. Na jejich povrchu rostou kromě trávy i vzácné rostliny (blatnice bahenní, měkkyně bahenní) a zakrsné, přesto věkem až šedesátileté, smrky.

Ostrovy vznikly po roce 1885, kdy bylo jezero přehrazeno kvůli plavení dřeva. Tím se jezero zvětšilo z 2,9 hektaru na 9,6 hektaru. Současně se od břehů a dna oddělila rašelina. Již několik let je pozice ostrovů víceméně stabilní.

Maximální hloubka jezera je 10 m.

Kolem jezera vede zajímavá turistická stezka - okružní procházka trvá ¾ h. 

V letech 1714 až 1800 stála na severovýchodním břehu sklárna Seehütte, doposud jsou patrny její základy. Dnes se na západním břehu nachází hostinec Seehäusl. 

Jezero a okolní rašeliniště jsou součástí Přírodní rezervace Kleiner Arbersee. Je zakázáno vstupovat na plovoucí ostrovy, koupání v jezeře je zakázáno, psi musí být na vodítku. 

Jak se tak dostaneme 

Existuje více přístupových tras. Pěší túru je možno začít ve středisku Brennes nebo v obci Sommerau. Do střediska Brennes se lze dostat pěšky, na kole i autem z Bavorské Rudy (za hraničním přechodem odbočit autem vpravo).

Dále je možno k jezeru sestoupit z vrcholu Velkého Javoru po lokální červenobílé značce.

Na jezero je nádherný výhled z vyhlídky poblíž vrcholu Velkého Javoru (Kleiner Seeriegel) 

Od jezera je možné pokračovat přes Malý Javor na Velký Javor nebo do Bodenmais. Lze jít i náročnou hřebenovou tůru směrem na Hohen Bogen – dálková trasa.

Z Lohbergu (od chaty Lohberghütte u populárního ZOO parku) je sedmkrát denně vypraven vláček až k jezeru.  
Jízdní řád a další informace zde.


Mapa
(c) Text & foto: ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google