Lštění je malá pošumavská osada spadající pod obec Radhostice. Leží 12 kilometrů od Vimperka, stranou hlavní silnice do Prachatic, z níž odbočíte kousek za Šumavskými Hošticemi. Lze se tam dostat také ze Čkyně nebo Vlachova Březí.

Osadou prochází rovněž cyklotrasa.

Lštění, to je hlavně farní kostel zasvěcený svatému Vojtěchu. Existoval již ve 14. století, kdy se objevují první zmínky o tom, že na místě původního gotického kostela byl zbudován nový kostel barokní. Presbytář starého gotického kostela byl v barokní novostavbě zachován a slouží jako sakristie. Z původní stavby zůstala ještě komora. Autorem návrhu byl architekt Antonín Erhart Martinelli.

Místo je spojeno se silným svatovojtěšským kultem, který se začal prosazovat především v 18. století. Dodnes je známé nejen pod svým úředním názvem Lštění, ale i jako "Vojtěch" nebo "Svatý Vojtěch."  Do Lštění se čtyřikrát ročně vydávaly zástupy poutníků. Stávalo se tak ve svátek sv. Vojtěcha, při velikonočním a svatodušním pondělí a ve svátek Nanebevzetí Panny Marie.

Lštění v minulosti rádi navštěvovali i slavní spisovatelé - Jan Neruda, Julius Zeyer, Karel Klostermann, Jindřich Šimon Baar,…

Součástí původní hřbitovní zdi je Kaple Panny Marie Klatovské z 18. století, se zbytky původního oltáře.

Z  místa, kde stojí  Kaple Nanebevzetí Panny Marie, prý žehnal svatý Vojtěch své rodné vlasti.

Dalšími pamětihodnostmi jsou Kaple svatého Vojtěcha a budova fary.

Ve Lštění můžete vidět i několik roubených chalup, které jsou pro dnešní generaci názornou ukázkou lidové architektury našich předků.

Fotogalerie ze Lštění je zde…


Mapa
Foto: Michal Bártík, ŠumavaNet.CZ
Text: Zdeněk Jungvirt, Za krásnější Vimperk

Reklama – Google

Reklama

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Komplexní služby v oboru stavební výroby i dílčí práce. Od projektu, rozpočtu, stavebního povolení až po kolaudaci.
Penzion a restaurace s terasou v těsné blízkosti Lipna, pláž 300m. Pořádání rautů, školení. Sauna, půjčovna kol a skůtrů. (*I)

Reklama – Google