Mapka ve formátu pdf

 

Rekonstrukce běžeckých tratí na Belvederu

Závodní běžecké tratě na Belvederu byly členy TJ Tatran Železná Ruda, za tichého souhlasu Československých státních lesů a CHKO Šumavy, budovány v 70. letech minulého století. Svým profilem a náročností splňují podmínky závodních tratí. Každoročně zde TJ Tatran Železná Ruda pořádá několik závodů, jak v zimním, tak v letním období, tratě využívají i jiné sportovní organizace a veřejnost.

Tak jako v jiných odvětvích jde vývoj rychle dopředu, je tomu tak i u sportu. Nejen nové materiály, sportovní oblečení, obutí, ale stoupají i požadavky na zázemí pro milovníky sportu tj. na přírodní sportovní areály. Prostředí a kvalita závodních tratí na Belvederu a vybavenost lokality (hotel, multifunkční hřiště s umělým povrchem, parkoviště, konečné stanice dvou lyžařských areálů), vytváří podmínky k dalšímu úspěšnému rozvoji. Již dnes mnoho domorodců tohoto zázemí využívá a jistě přivítají další možnosti pro své aktivity.

Proto, aby závodní tratě odpovídaly současným požadavkům, došlo v průběhu měsíce října a listopadu letošního roku k jejich „abgreitu“. Díky pochopení a možnostem Lesů České republiky a vstřícného přístupu při jednání lesního správce pane Ing. P. Najmana, byly veškeré práce na úpravě terénu dokončeny ještě před zimní sezonou. Rovněž Farma Špičák a její majitel pan Ing. J. Kořán vydali souhlasné stanovisko k průjezdu přes jejich soukromé pozemky.

V současné době jsou tratě rozšířeny po celé délce na 5 m. Došlo k odstranění veškerých nerovnosti (pařezy, kořeny), podmáčené úseky byly odvodněny. Sklon je upraven tak, aby rolba upravující tratě, perfektně kopírovala terén. Jsou jednosměrné, jedna stopa pro klasiku, zbytek pro bruslení. Po celé délce jsou označeny reflexními body pro milovníky večerní jízdy a běhu s čelovkou. Mapové podklady jsou k dispozici jak v elektronické, tak tištěné podobě. Tratě budou v zimním období pravidelně udržovány, aby je široká veřejnost mohla využívat v takové míře, jako je tomu v sousedním Bavorsku. V letním období se předpokládá, že budou využívány pro běh, Nordic Walking, jízdu na horských kolech apod. Záměrem je v příštím roce vybudovat v prostoru startu a cíle lesní tělocvičnu.

Železná Ruda tak rozšiřuje nabídku nejen pro veřejnost, ale i pro sportovní kluby.

Text: Jaroslav Fischer

Reklama – Google