Šumava - krajina pod sněhem je nová kniha z ediční řady Seidelova Šumava vydaná Českokrumlovským rozvojovým fondem. Název plně vystihuje obsah knihy a jakoby na objednávku s ním ladila i zasněžená krajina při jejím křtu 21. listopadu na Kvildě.

Kniha obsahuje širokou paletu dobových fotografií z Fotoateliéru Seidel i jiných autorů. Zachycují zasněženou tvář šumavské krajiny, jejích vrcholů, přírody, památek a život lidí v závěru 19. a v první polovině 20. století. To vše je doprovázeno texty tehdejších dávných i dnešních spisovatelů. Součástí knihy jsou také fotografie a popis jednoho z prvních přechodů Šumavy na lyžích bratranci Paleczkovými z roku 1923. Pro úplné dokreslení zimní šumavské atmosféry jsou historické snímky doplněny několika leteckými snímky z ledna 2017 od fotografa Libora Sváčka.

Samotnému křtu knihy v projekčním sále informačního střediska NP Šumava v Kvildě předcházelo promítání vybraných fotografií, které doplňovalo nejen vystoupení autorů knihy, ale i potomků osob na fotografiích zachycených. Účastníci se tak dozvěděli o mravenčí práci a úsilí, které vydání knihy předcházely - ať již to bylo shromažďování a uspořádání historických podkladů od historiků, paměťových institucí i pamětníků nebo digitalizace fotografií a jejich náročná grafická úprava.

Kvilda byla křtu příznivě nakloněna a nabídla zasněženou krajinu i v realitě. Autoři tak mohli knihu pokřtít nejen šampaňským, ale i sněhem.

Text a foto: František Janout, ŠumavaNet.CZ

Fotografie ze křtu od Františka Janouta  naleznete ve fotogalerii zde…

Další fotografie ze křtu od Ladislava Berana naleznete zde… 

 


 

Reklama od přátel z Googlu

Reklama

Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava
Penzion U Pstruha, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Country saloon Beňovy
Country saloon Beňovy
Novákovice u Klatov. Samosběr jahod, prodej ovoce a zeleniny, okrasné a ovocné stromky a keře, realizace a údržba zahrad.
4 km od Lyžařského areálu Zadov. WiFi internet. Možnost zápůjčky horských kol a lyžařského vybavení. (*I)

Reklama od přátel z Googlu