Vyznavačům zimní turistiky, kteří až tolik nelpí na pohybu v upravené lyžařské stopě a chtějí si udělat na Šumavě nenáročnou túru na běžkách nebo na sněžnicích je určen právě tento výlet.

Z parkoviště pod Třístoličníkem (na bavorské straně hranice) vyjdeme po cestě, která vede k chatě na Třístoličníku. Po necelých 300 m odbočíme vpravo na červenou značku, která sleduje státní hranici. Nejprve stoupá k vrcholu Vysoký hřbet, odtud ke skalním útvarům na vrcholu Trojmezné (1361 m). V zimě tyto skály vyčnívají jen částečně nad úrovní sněhové pokrývky. Dál sestoupíme na Trojmezí, kde se stýkají hranice České republiky Německa a Rakouska. Od roku 1993 symbolizuje toto místo nový hraniční mezník. Dál hřebenovka stoupá přes vrchol Nad Rakouskou loukou a po klesání na Rakouskou louku dosahuje nejvyššího bodu této trasy - Plechého (1378 m). Ten je také nejvyšší horou na české straně Šumavy. Celá trasa tam i zpět je dlouhá 11 km a dá se zvládnout na běžkách i na sněžnicích zhruba za 3 hodiny. Je určitě snazší, než pěší túra v období bez sněhové pokrývky. To platí za podmínky, že je dostatek sněhu a na trasu se nevydáte po vydatném sněžení, kdy povrch není dostatečně udusaný od předchozích turistů. Trasa je, zejména o víkendech, díky oblíbenosti u německých turistů, dost frekventovaná. Žádná lyžařská stopa tady není upravována, němečtí vyznavači zimních sportů chodí většinou na sněžnicích. Vyšlapaný pruh je dostatečně široký i na pohodlnou jízdu na běžkách. Výhledy z hřebenovky (za příznivých povětrnostních podmínek) jsou převážně na německou a rakouskou stranu, kde byly smrky po napadení kůrovcem vykáceny. Výhledu na českou stranu brání hradba uschlých kmenů.

Počasí na Šumavě je vrtkavé a může přinést i pohledy, které vypadají, jakoby si příroda opravdu sama pomohla a oděla suché kmeny a větve do bílých bizarních hábitů. Místo výhledů se můžete ocitnout v jakémsi tajemném, neskutečném a černobílém světě. Jak ukazují následující snímky, dokážou jej oživit jen barevné rozcestníky, sloupy a lidé.

Více obrázků si prohlédněte ve fotogalerii …

Přístup:

Při pobytu na Šumavě nebo jednodenním výletu z pošumavské oblasti je třeba počítat s větší vzdáleností, než do lokalit na české straně. Na parkoviště pod Třístoličníkem se dojede autem, nejsnadněji přes hraniční přechod Strážný, od něhož je vzdáleno 25 km. Necelé 2 km za přechodem (odbočka vpravo na Mauth) pokračovat ještě 800 m a odbočit vlevo na Bishofreut a Haidmühle (13km). Po 2,5 km za obcí Haidmühle podle ukazatele Dreisessel (vlevo). Horská silnička v nepříliš dobrém stavu (omezená rychlost) vystoupá po 8 km na parkoviště. Parkovné (cca 2 €) se vybírá nepravidelně (v případě větší frekvence návštěvníků např. o víkendech)

Text a foto: František Janout, ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google

Reklama

Rekreační středisko Rybník, Český les
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Prodej a servis lesní, zahradní a komunální techniky, stavebních strojů, sněžných skútrů a čtyřkolek. Prodejny Klatovy a Domažlice.
Prostorný dvoupokojový apartmán a dvoulůžkový apartmán. Vlastní vchod a parkováním. Možnost polopenze v penzionu.(*I)

Reklama – Google