HORNÍ VLTAVICE A OKOLÍ

Sport, turistika


Lyžařský areál Horní Vltavice

Horní Vltavice je ideálním východiskem cesty do turisticky zajímavých míst. Celý katastr obce je protkán sítí turistických tras, které nabízí množství výletů po okolí. Z Horní Vltavice je možné se vydat do Boubínského pralesa, na vrchol Boubína či k Johnovu kameni, který byl postaven v masívu Boubína na styku tří polesí a byl věnován lesmistru Josefu Johnovi, jenž měl velkou zásluhu na zřízení boubínské rezervace viz historie.

CYKLOTRASY
Šumavská silniční cyklotrasa č. 33
Christiana Battaglii, 103 km
Železná Ruda, Prášily, Srní, Modrava, Kvilda, Borová Lada, Horní Vltavice, Stožec. Nová Pec

č. 1037 Polka - Strážný - Strážný, CLO 9 km

č. 1038 Polka - Pod Homolí 6,5 km

č. 1039 Polka - Žďárecké sedýlko 7 km

Turistické trasy
• Horní Vltavice – podél toku Vltavy – Pod Hornovltavickými pastvinami – Polka – Větrná Skála – Žďárské sedýlko – Knížecí pláně – Furík – Bučina (zde po zelené směr Kvilda nebo přes hraniční přechod do Německa)

• Horní Vltavice – Pod Mlýnským vrškem (zde zelená směr Zátoň – odtud možnost po modré na Boubín)
Horní Vltavice – Žlíbky – Strážný

• Horní Vltavice - Kubova Huť – po Zlaté Stezce Arnoštka – Korkusova Huť – Brantlova Pila (zde zelená směr Horní Vltavice nebo Kvilda přes Šindlov) - Klášterec – Vimperk
 


Boubínský prales - naučná stezka (3,8 km) začíná u Boubínského jezera. Nejvyšší bod naučné stezky
je na tzv. Lukénské cestě. Část trasy je strmější sestupem i výstupem.

Překrásné jsou i vycházky údolím Račího potoka, směrem na Lipku nebo na Březovou Ladu a Polku. Zdatnější turisté se mohou po značené trase vydat i k pramenům Vltavy.

Na prameny Vltavy - cesta vede téměř po celou dobu lesem v blízkosti Černého potoka, který je počátkem Vltavy. ( Kvilda - po modré na pramen Vltavy 7 km, dále možno po modré přes Černou horu na Filipohuťskou cestu a po červené do Modravy 10/17 km.)

V prázdninovém čase (30.června – 31. srpna) jezdí denně na trase Špičák - Železná Ruda - Prášily - Modrava - Kvilda - Kaplice pod Boubínem ekologický autobus.


Bezprostřední okolí Horní Vltavice není však vhodné jen pro pěší turistiku či cykloturistiku. V jarních měsících, kdy je dostatek vody, se nabízí možnost sjíždění Teplé Vltavy od Borových Lad do Horní Vltavice a odtud dále přes Lenoru k Soumarskému Mostu u Volar. Svou náročností je však tento úsek vhodný spíše pro zdatnější vodáky v uzavřených lodích.
 
V obci je návštěvníkům k dispozici i fotbalové hřiště, tenisový kurt, hřiště na basketball. Na své si zde přijdou milovníci rybaření a zvláště v podzimních měsících houbaři. Stranou nemusejí zůstat ani příznivci zimních sportů. Okolím prochází strojově upravovaná běžecká trasa z Lenory na Kubovu Huť.


Přímo v obci je lyžařský vlek, který byl tento rok prodloužen a renovován.
Současné parametry:
TATRA POMA PFP
přeprvní kapacita 800 osob/hod
20% sklon svahu (200m dlouhý 40m převýšení)
s možnost použití pro tělesně postižené díky regulaci plynulého rozjezdu.