Délka:10,5 km

Nádherná vycházka okolím Hartmanic začíná na hartmanickém náměstí. První polovina cesty vede po česko-bavorské Vintířově stezce, která propojuje významná místa spjatá se středověkým mnichem a poustevníkem svatým Vintířem.

Z náměstí tedy vyjdeme po modré turistické značce ke kostelu sv. Kateřiny a stoupáme po svahu vrchu Hamižná až nad městečko, ke staré soumarské kapliče. Z těchto míst se otevírá krásný výhled na Hartmanicko a Sušicko.

Modrá turistická značka nás vede lesem až k osadě a poutnímu místu Dobrá Voda. Kostel sv. Vintíře se pyšní unikátním skleněným oltářem místní výtvarnice Vladěny Tesařové. Romantické duše ocení i atmosféru přilehlého hřbitova.

V sousedství kostela stojí kaple s pramenem železité vody, která byla v minulosti považována za léčivou.

V rodném domě významného rabína, pedagoga a učence Dr. Šimona Adlera je zpřístupněna muzejní expozice Muzea Šumavy.

Od studánky stoupáme po modré značce až k místům, kde stávala sklářská osada Pustina (Einöde). Jediným pozůstatkem zlikvidované osady a sklárny je knížecí hájenka Pustina. Hájenka připomínající zámeček byla obydlená ještě v 90. letech minulého století.

Za první republiky se na Pustině vytvářela československá politika, častým hostem zde byl i prezident Edvard Beneš. Stavbu před likvidací zachránil v roce 1964 legendární šumavský doktor MUDr. Kostrouch, známý jako doktor na koni, který díky svým kontaktům stavbu získal. A odsud objížděl své pacienty v širokém okolí na koni. Vstup do silně zchátralé a rozpadající se budovy rozhodně nedoporučujeme. Jednak hrozí vysoké riziko úrazu a jednak vstupujeme do objektu soukromého vlastníka.

Od hájenky se po modré VRÁTÍME cca 100 metrů na rozcestí a pokračujeme polní cestou po zelené turistické značce a k rozcestí Pod Březníkem. Odbočíme do lesa a stoupáme až ke kapli sv. Vintíře.

Německý benediktinský mnich Vintíř, bratranec bavorského vévody a pozdějšího římského císaře Jindřicha II., zde v poustevně v závěru svého života žil a 9. října 1045 zemřel.

Zděná kaple byla postavena na místě poustevny v 19. století, v 50. letech byla armádou odstřelena a v roce 1992 opětovně postavena za přispění členů spolku sv. Vintíře z bavorského Rinchnachu a obyvatel Hartmanic.

Po kamenných schodech opatrně vystoupáme na vrchol Březnické skály a ke kříži na vrcholu Březník (1006 m n.m.). I když je na mapě značeno vyhlídkové místo, stromy postupně vyhlídku zakryly.

Vrátíme se po stejné cestě lesem k rozcestí Pod Březníkem a pokračujeme po zelené. Jsme odměněni nádhernými výhledy na Sušicko. U chaty Rovina může využít možnost se občerstvit.

Klesáme po žluté značce směr zámek Karlov.

Na místě původní usedlosti zde začátkem 19. století začal v průběhu několika desetiletí budovat tehdejší rakouský ministr železnic Henschl se malý zámek. Konečnou podobu získal zámek v roce 1868. Kaple s cibulovitou bání a kašna v parku byla postavena roku 1898. Objekt a celý (vojenský) areál je nepřístupný, dostanete se pouze ke kapličce, zámeček zůstane skryt vašim pohledům.

Po žluté pokračujeme do Pekelského údolí a po asfaltové (ale málo frekventované) cestě se vrátíme do Hartmanic, cestou se kocháme výhledy.

Na cestě jsou umístěny dětské hrací prvky. Potěší ale i dospělé.


Výškový profil
(c) Text & foto: ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google

Reklama

Rekreační středisko Rybník, Český les
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Daňové a finanční poradenství
Komfortně vybavený apartmán pro 5 osob v blízkosti lesa. Možnost zapůjčení jízdních kol. (*I)

Reklama – Google