Celková délka trasy je 14,4 km + 3,6 km.    

Velký Roklan s výškou 1453 m je druhou nejvyšší horou Šumavy. Nachází se na bavorské straně v těsné blízkosti česko-bavorské hranice nedaleko Rokytecké slatě. Z české strany je bohužel z důvodů ochrany přírody nepřístupný, proto k němu nevedou žádné značené cesty. Pravým opakem je bavorská strana, odkud lze na vrchol vystoupit po značených cestách dokonce z několika míst. Jedním z nich je také osada Oberfrauenau.

Zatímco turista na české straně se musí spokojit pouze s pohledem na majestátní dvojvrchol Velkého a Malého Roklanu (např. od Filipovy Huti), na bavorské straně si může zvolit, odkud vrcholu dosáhne.

Kdo si vybere osadu Oberfrauenau (2 km od obce Frauenau), může využít bezplatné parkoviště asi pro 20 aut, které leží u křižovatky silniček Frauenaustraße a Rachelstraße (dál je už zákaz vjezdu pro motorová vozidla). Najdete tady informační tabuli s mapou a je to zároveň výchozí místo pro výstup na Velký Roklan. Výstup je možno absolvovat pěšky i v zimě. Pokud je málo sněhu nebo delší dobu nesněžilo (jak ukazují fotky z ledna 2020), je stezka dobře vyšlapaná. Musí se ale počítat s větší náročností a opatrností (nebezpečí uklouznutí na zledovatělém terénu, zejména při prudším stoupání). Nejlépe je proto tuto trasu absolvovat od jara do podzimu.

Tak tedy vzhůru 7,2 km na Velký Roklan z parkoviště Oberfrauenau (1) po cestě značené zeleným trojúhelníčkem. V dolní části stoupá po lesní cestě Rachelstraße a pak pokračuje (2) jako Rachelsteig lesem do nadmořské výšky 1000 m (ve výšce od 100 do 200 m pod touto dvoukilometrovou částí stezky se rozkládá přehradní nádrž na pitnou vodu Frauenau). Na krátkém úseku probíhá značená trasa opět po lesní cestě Rachelstraße, přetne zkratkou její smyčku a ještě jednou (cca ve výšce 1200 m) ji překříží. Pak začíná strmé stoupání po spádnici pod patu Malého Roklanu a na Roklanskou louku (1360 m) (3).

Cestou se mezi suchými pahýly kmenů a nízkými více či méně vyrážejícími smrčky otvírají pohledy do bavorského vnitrozemí, na Falkenstein, Velký Javor a k nádrži na pitnou vodu Frauenau. Ve směru výstupu se nabízí impozantní a zajímavé pohledy na Malý Roklan a jeho svahy.

Vrchol Velkého Roklanu se objeví až před dosažením Roklanské louky (Rachelwiese) (3) Z ní se 600 m po vrstevnici dojde svahem Velkého Roklanu k horské chatě Waldschmidthaus (4) Od května do října je tady možnost občerstvení, v zimě je chata uzavřená. Jen čtvrthodinka a překonání 90 výškových metrů zbývá odtud na vrchol Velkého Roklanu (1453 m) (5). Jak již je v Bavorsku tradicí, i tady je vztyčen vrcholový kříž. Pokud se Roklan nezahalí do mraků, což v této nadmořské výšce není nic neobvyklého, naskýtá se kruhový rozhled do do Čech a do Bavorska, na hraniční šumavské vrcholy a Rokyteckou slať.

Po návratu stejnou cestou na parkoviště Oberfrauenau (1), stojí za to zajít se podívat 1,8 km po lesní silničce Gläserner Steig (piktogram skláře s píšťalou) k unikátnímu vodnímu dílu Trinkwasserspere Frauenau (6).

Přehrada na pitnou vodu byla vybudována v letech 1976 až 1983 na říčce Kleiner Regen. Vklíněna mezi svahy okolních hor zanechává působivý dojem. Zvláštní fotogenická atmosféra se tu vytvoří při zapadajícím slunci. Když není zakrytý mraky, zrcadlí se v hladině přehrady vrchol Malého Roklanu (Velký Roklan je za ním skrytý). Při nedostatku vody dochází ke zjevnému poklesu hladiny, což se projeví na odběrové věži, přepadové výpusti a na březích nádrže.

Z Oberfrauenau (1) k nádrži Frauenau (6) a zpět se trasa prodlouží o 3,6 km. Celková délka trasy je tak 18 km.

Více snímků najdete ve fotogalerii ZDE

Text a foto: František Janout, SumavaNet.CZ

 

 


Reklama – Google