TURISTIKA A SPORT

Černé jezero / Schwarzer See / Černé (Black) Lake
Kaple – Malý Ostrý / Kapelle - Malý Ostrý / Chapel – Malý Ostrý
Ostrý – horská chata / Berghütte Ostrý / Ostrý – mountain cottage
Pohled ze Statečku / Blick aus Stateček / View from Stateček
Přírodní rezervace Úhlavský luh / Naturreservat Úhlavský luh / Nature reserve of the Úhlava alluvial plain
Kaplička na Knížecím dvoře / Kapelle in Knížecí dvůr / Chapel at Knížecí dvůr

Cyklo, koloběžky

Obcí Hamry procházejí dvě dálkové cyklotrasy. Trasa 33 značená jako Šumavská magistrála prochází přímo obcí a spojuje ekoregion Úhlava s mikroregionem Šumava-západ a pokračuje dále jižní Šumavou.
Druhá dálková trasa 2055 procházející regionem podél státní hranice horským hřebenem Královského hvozdu spojuje nejen Všeruby se Železnou Rudou ale i přihraniční bavorské obce Eschlkam, Rittsteig s Hamry.
Na tyto dálkové trasy navazují i místní okružní trasy.

Okružní trasy Královským hvozdem

1. délka trasy 24 km

Střední Hamry (Důl pod Ostrým) – přední Hamry (Hamerský dvůr) – Grůbrův dvorec (33) – Traverza (2049) – Vöderhofská cesta (Krmelcová) – křižovatka pod Statečkem – střední Hamry (2102)

2. délka trasy 30 km

Střední Hamry (Důl pod Ostrým) – přední Hamry (Hamerský dvůr) – Špirk – Zadní Chalupy (2049) – Lomnice – pod Lovečnou – Stateček (2055) – křižovatka pod Statečkem – Hamry (2102)

3. délka trasy 46 km

Střední Hamry (Důl pod Ostrým) – přední Hamry (Hamerský dvůr) – Špirk – přehradní hráz – Stará Lhota (33) – Pajrek – Zadní Chalupy – Lomnice – Pod Lovečnou – Stateček – Bílá strž – Černé jezero – Špičácké sedlo (2055) – Špičácký tunel – Zadní Hamry – střední Hamry (33)

Okružní trasy  Prenet – Můstek – Pancíř

1. po hřebenu Prenet – Můstek – Pancíř  33 km

Střední Hamry (Důl pod Ostrým) – přední Hamry (Hamerský dvůr – 33) – Zelená Lhota – Zelená Lhota nádraží – Křížový vrch (2053) – Prenet – Můstek – Pancíř – Špičácké sedlo (2100) – Špičácký tunel – Zadní Hamry – střední Hamry (33)

2. pod hřebenem Prenet – Můstek – Pancíř 18 km – krátká

Střední Hamry (Důl pod Ostrým) – přední Hamry (Hamerský dvůr – 33) – Zelená Lhota – Zelená Lhota nádraží (2053) – Denkův dvůr – Jižní Stráně – Hojsova Stráž (2100) – nádraží Hamry – Zadní Hamry – střední Hamry

3. pod hřebenem Prenet – Můstek – Pancíř  33 km – dlouhá

Střední Hamry (Důl pod Ostrým) – přední Hamry (Hamerský dvůr – 33) – Zelená Lhota – Zelená Lhota nádraží (2053) – Denkův dvůr – Jižní stráně – Hojsova Stráž – Nad silnicí – Pod Habrem – Špičácké sedlo (2100) – Špičácký tunel – Zadní Hamry – střední Hamry (33)

4. Velký Hřebenový okruh 55 km

Střední Hamry (Důl pod Ostrým) – přední Hamry (Hamerský dvůr – 33) – Zelená Lhota – Zelená Lhota nádraží – Křížový vrch (2053) – Prenet – Můstek – Pancíř – Špičácké sedlo (2100) – Černé jezero – Bílá Strž – Stateček – Zadní Chalupy (2055) – Grůbrův dvorec (2049) – Hamerský dvůr – Kollerův dvůr – Střední Hamry

Trasy lze i různě kombinovat, zkracovat nebo prodlužovat dle fyzických sil, počasí či chuti po poznání

 

Pěší turistika

Ostrý – Velký (1293 m n. m.) a Malý (1266 m n. m.)

Hora Ostrý je hraniční dominantní dvojvrchol Královského hvozdu, vyšším vrcholem (Velký Ostrý) s křížem prochází státní hranice, pod vrcholem na bavorské straně hranice stojí turistická chata z roku 1897. Nižší vrchol (Malý Ostrý) leží na bavorské straně, oba skalnaté vrcholy jsou propojeny sedlem, kde je postavena kaple se zvoničkou. 

Ostrý je nejen hlavním turistickým cílem, ale i symbolem celého přeshraničního regionu Královského hvozdu, který je vyjádřen projektem Kámen dotyku. Hora je dostupná z obou stran hranice, turistickým přechodem pro pěší Ostrý –Kamenná brána, z bavorské strany z Lohbergu a Lambachu z české strany z Hamrů.
Z Hamrů – Kollerův dvůr (kostel) po zelené, červené a modré turistické trase, ze středních Hamrů – Důl pod Ostrým po modré, z nádraží Hamry – Hojsova Stráž po žluté nebo modré turistické trase. Z vrcholu je nádherný výhled na obě strany hranice do okolní krajiny, např. na Jezerní Horu, Špičák, Pancíř, Prenet, do údolí Úhlavy s výhledem na Klatovsko a Domažlicko, na bavorské straně vás upoutá výhled na nejvyšší horu Šumavy Javor, Hoher – Boger nebo Lamské údolí, Bílou strž, Černé jezero či Čertovo jezero.

Nevidět vodopád, nenavštívit národní přírodní rezervaci Bílá Strž je nebýt v Královském hvozdu.
Ze středních Hamrů (Důl pod Ostrým) po modré turistické trase podél Bílého potoka, z křižovatky pod Statečkem po žluté turistické trase dojdete po čtyřech kilometrech nad vodopád, ke kterému sejdete 150 m. K vodopádu se můžete vydat i z nádraží Hamry – Hojsova Stráž po žluté trase (5 km) a dále po červené se vydáte k Černému jezeru (4 km), při pohledu na největší ledovcové jezero Šumavy s jezerní stěnou 300 m vysokou se vám zatají dech. Zpět na Hamry se vrátíte po trase lyžařské stopy, dále po žluté na nádraží nebo po modré do st. Hamry, ale můžete navštívit i druhé ledovcové jezero této oblasti, a to Čertovo jezero (3 km), odtud 2 km na nádraží Železná Ruda – Špičák nebo 3 km na Špičácké sedlo a po hamerské cestě zpět na Hamry (9 km).

Prenet – Velký (1070 m n. m.) a Malý (1006 m n. m.)

Východní strana Úhlavského údolí, kterou tvoří horský hřeben Pancíř, Můstek zakončuje Prenet se dvěma vrcholy a náhorní plošinou s historickou kaplí sv. Kunhuty – bývalé významné poutní místo a královácký dvorec. Z Hamrů je Prenet dostupný okruhem po zelené turistické trase z Kollerova dvora (kostel) – Mužík – Špatův dvůr – Zelená Lhota – Křížový vrch – Prenet, z Prenetu  přes Jižní Stráně – Hojsova Stráž rozcestí – Hamry nádraží – střední Hamry o délce okruhu 15 km. Z Prenetu je pěkný výhled do českého vnitrozemí Klatovska nebo na panorama Královského hvozdu s majestátním Ostrým.

Naučná stezka Úhlavským luhem

Čtyřkilometrová naučná stezka zpřístupňuje přírodní partie říční nivy po pravém i levém břehu Úhlavy, je určena pouze pro pěší návštěvníky.
Nástupní místo je v Hamrech – Kollerův dvůr od turistického přístřešku se vstupním stojanem a mapou. Stezka má pět zastavení, která seznamují návštěvníky s horním tokem řeky Úhlavy, informují je o její délce, pramenech, hydrologii, samovolném vzniku lesů na opuštěných, dříve obdělávaných půdách, o osídlení uzemí, změnách krajiny. Přes mokřiny vedou čtyři povalové chodníky, uvidíte bývalé přírodní náhony malých vodních elektráren a také torzo jedné z nich, bývalý selský dvorec Fuksův dvůr, dvě studánky V lipách a na Fuksově dvoře, malý vojenský bunkr, ale i dílo přírodního stavitele bobra evropského, jedinečné biotopy s řadou chráněných rostlin a živočichů.
Rezervace byla vyhlášena 1. 12. 2003 na rozloze 50,21 hektaru.

Naučná stezka Brčálník

Ze Zadních Hamrů tři kilometry po zelené turistické trase dojdete na naučnou stezku Brčálník s délkou 4,5 km zaměřenou na historii a přírodu a otevřenou v roce 2005.
Trasa prochází zastavěnou částí Brčálníku k vyhlídce na pohoří Královského hvozdu a Jezerní horu s panoramatickým popisem pohledu. Dále vede k železničnímu viaduktu, prochází pod ním a pokračuje lesem kolem rekreačních domků k Úhlavě
a na hranici Přírodní rezervace Brčálnické mokřady k vyhlídce na Můstecký hřeben. Zpět na Hamry se vydáte kolem přečerpávající nádrže a elektrárny Černé jezero na hamerskou cestu a po třech kilometrech jste v Zadních Hamrech.

Poutní místo Kreuzwinkel

Dostupné ze střední části Hamrů po Tolarské cestě, z nádraží po žluté a Tolarské nebo zelené trase. Bývalá mešní kaple pod Křížovým vrchem v zadní části Hamrů nad mokřady Křížového potoka s výhledem do údolí Úhlavy, kapličku na Knížecím dvoře a bývalou továrnu Gustavstahl.

Zaniklá obec Zadní Chalupy

Deset kilometrů ze středních Hamrů po žluté turistické trase dále pak po Vöderhofské cestě dojdete na Zadní Chalupy, zaniklou obec připomíná turistický přístřešek, dochovaná studně bývalé školy, pár křížků a zarůstající kamenné základy, kde byla hospoda, v níž se narodil klasik šumavské německé literatury Anton Schott. Nedaleko je pozorovatelna z dob ochrany státních hranic, zarostlý signální pás, vojenský bunkr, tento vojenský prostor byl dříve obdělávanou půdou, dnes je královstvím přírody.

 

Tipy na lyžařskou turistiku

Doporučujeme společný projekt přeshraničního sportování pod Ostrým lyžařskou trasu z bavorského skiareálu v Rittsteigu přes turistický hraniční přechod Zadní Chalupy – Helmhof po hřebenech Královského hvozdu přes Lomničky, Lovečná, Stateček k Černému jezeru a od jezera na Zadní Hamry s napojením na trasu u Lovečné.  Stopa z Hamrů je dostupná po 1 600 metrech po modré turistické. Trasa je příležitostně udržována, info na stránkách  www.langlauf-rittsteig.de.

Aktuální informace o stavu běžeckých tras

 

Sjezdové lyžování

Skiareál Špičák - Železná Ruda

Lyžařský areál Nad Nádražím - Železná Ruda

Lyžařský areál Belveder

Lyžařský areál Velký Javor, Německo

Lyžařský areál Hohenbogen

 

Ostatní

Koupání

Aquapark Kdyně, www.bazen-kdyne.cz / tel. 371 010 299
Krytý plavecký bazén Klatovy, pb@tsklatovy.cz / tel. 376 313 200
Osserbad Lam ( SRN) , www.osserbad.de

Ostatní

Zvířecí park Lohberg, www.lohberg.de/tierpark